Ii baturam! Politehnica Timisoara elimina invincibila, pana acum, U Craiova chiar pe terenul acesteia

TIMISOARA. Lovitura data de Alexa si „gasca nebuna” din Banat in Cupa Romaniei. Banatenii au reusit o victorie importanta in 16-imile Cupei Romaniei, chiar la Craiova, impotriva liderului de necontestat din Liga 2, U Craiova 1948. A fost 3-1 pentru Poli, care a revenit de la 0-1, iar trupa viola se califica in optimile competitiei.

Craiova a inceput bine partida, a dominat debutul de joc si a inscris prin Campagno inca din minutul 8, acesta sarind excelent din centrul careului pentru a relua centratea lui Albu, in plasa portii lui Hindrich. Si dupa gol, oltenii au ramas mai periculosi, dar odata cu trecerea timpului banatenii au iesit la joc, chiar daca nu au atacat periculos poarta lui Popa. Totusi, in minutul 32, Mera castiga un duel aerian in careul advers si mingea il loveste pe Balan in mana. 11 metri si gol spectaculos marcat de Alexandru Munteanu, cu un sut violent care a lovit transversala inainte sa intre in poarta. Imediat dupa reusita Timisoarei, Craiova mai primeste o lovitura, Baeten vazand al doilea galebn, pentru o presupusa simulare si fiind eliminat. Pana la pauza (1-1) iasa in evidenta doar arbitrul Titii, care a impartit cu darnicie galbene.

In partea secunda, Poli are posesia, dar nu forteaza din debut. In minutul 59, dupa in sfarsit o faza curata de atac, Ivanovici este agatat in careu de Albu si banatenii mai primesc un penalty. De aceasta data a executat Ivanovici, care a transformat cu eleganta, 1-2. Dupa ce a mai tinut de minge circa 7 minute, banatenii fac pasul in spate, dar oltenii nu gasesc solutii la finalizare. In minutul 85, Plazonja a facut si el in sfarsit un lucru bun, angajandu-l pe Manea, care a sprintat circa 30 de metri si a inscris pe langa Popa, 3-1.

Asadar, nefiind favorita, Poli a reusit o victorie a daruintei, ambitiei si determinarii, impotriva unei grupari neinvinse in Liga 2.

FC U Craiova 1948: R. Popa – Paramatti, Gugu, Diakite, R. Negru – Cacheiro, Baeten, D. Albu, R. Raducanu – Compagno, C. Balan. Au mai jucat: Anghelina, Raicea, V. Munteanu, Ciolacu
Antrenor: Valentin David

ASU Poli Timisoara: Hindrich – D. Radu, Scutaru, Mera, Pamfile – A. Munteanu, D. Codrea, Coada, A. Popovici, P. Ivanovici, Plazonja. Au mai jucat: Casado, B. Vasile, Manea, Ignea
Antrenor: Dan Alexa

A fost un meci greu, am intâlnit echipa de pe primul loc, o echipa puternica, am simţit-o si la nivelul solului, apoi a fost acea eliminare a lui Baeten, care ne-a facilitat foarte mult evoluţia ulterioara. Vreau sa felicit Craiova, pentru ca au o echipa buna, dar e o victorie importanta pentru noi. in primul rând sunt bucuros pentru jucatorii mei cu experienţa, sunt jucatori care merita sa reapara in prim-plan. Ma refer aici la Mera, Scutaru, Popovici, Ivanovici, Munteanu… Imi pare rau pentru Axente ca nu a evoluat astazi. Sunt jucatori care au facut ceva pentru Liga I, pentru Timisoara si asta este victoria lor. Apoi, e o victorie importanta pentru noi ca si club. stiţi foarte bine, clubul traieste prin suporteri, ei isi doresc foarte mult Cupa si faptul ca le-am adus o bucurie asta e cel mai important„, a declarat la finalul meciului antrenorul Dan Alexa.

1. Batura-ti pe dreacu, OLGUTA e cea mai tare din parcare !
    Si cînd l-a făcut pulifrici pa … am zis DA ase se fac stadioane & spitale alea alea
    Parca vad fulgii din vreo-un avorton securist scos pa piata de system la momentul