Opinia Timisoarei

Handbalistii de la Politehnica Timisoara se impun la Oradea si asteapta vizita lui Minaur

TIMISOARA. SCM Politehnica Timisoara a obtinut a treia victorie a sezonului in Liga Zimbrilor, pe terenul lui CSM Oradea.

Dupa o prima repriza mai slaba, in care gazdele au fost la conducerea jocului, fara sa se desprinda insa la mai mult de doua goluri, banatenii erau condusi cu 4 goluri, 14-10.

Partea a doua a adus un joc mult mai solid al formatiei alb-violete, cu toate ca timisorenii au avut si 6 eliminari de 2 minute. Politehnica a revenit pe tabela, a preluat conducerea la 6 minute de la reluare si nu a mai cedat initiativa. In cele din urma handbalistii lui Atilla Horvath s-au impus cu 33-30.

Cei mai buni marcatori ai lui Poli au fost Sadoveac – 10, Trif – 9 si Marjanovic – 5.

Odata cu aceasta victorie Poli ajunge la 9 puncte, tot atatea cate au si CSM Bacau si HC Buzau.

In runda viitoare, Politehnica primeste vizita lui Minaur Baia Mare.