Greu, dar meritat! ACS Poli Timisoara merge in sferturile Cupei Romaniei

TIMISOARA. Doar cateva sute de spectatori au venit sa vada echipa „autoritatilor”, dar si a „orasului” intr-un meci foarte important, optimile Cupei Romaniei, acasa, contra celui mai accesibil adversar posibil, Petrolul Ploiesti. Cele doua echipe s-au intalnit si in Cupa Ligii, pe 9 septembrie, tot la Timisoara (1-0, ACS Poli, gol Elek).

Gazdele, fara victorii in ultimele 5 partide oficiale, au pornit mai bine in joc, iar Rufino si Curtean au ratat primele doua ocazii ale jocului. Cu trecerea timpului, si oaspetii au intrat in joc, iar Nepomuceno a lovit bara in urma unei lovituri libere. Ultimele 5 minute ale primei reprize aveau sa devina decisive, avandu-l in prim plan pe… arbitrul Marius Avram. Acesta a acordat un 11 metri, la un (posibil) fault asupra lui Ovidiu Popescu, iar Xavi Hernandez a transformat cu siguranta. Apoi, in decurs de doar doua minute, a acordat doua galbene, respectiv cartonasul rosu lui Ropotan, pentru doua faulturi inutile la mijlocul terenului. Echipele au intrat la vestiare la scorul de 1-0, gazdele avand astfel si un moral excelent, in timp ce oaspetii, probabil echipa ce va retrograda la finele sezonului, debusolati.

Dar ceva se schimba in partea secunda. Gazdele, tematoare din motive de neinteles, se retrag in aparare. Oaspetii nu stau pe ganduri, si cu un om in minus pun probleme. Nepunoceno mai trimite o data in bara, si apoi da emotii dintr-o alta libera, iar apoi Velasco egaleaza cu totul surprinzator, dar conform cursului jocului in minutul 70, dupa o faza frumoasa de atac. Este semnalul trezirii echipei in violet care se napusteste la poarta petrolistilor. In decurs de cateva minute, Luchin, Curtean si Rufino trec pe langa gol. Vine si minutul izbavitor, 84, cand in urma unei libere din pozitie laterala, mingea ajunge cumva pe linia portii de unde Canu o impinge in poarta. Este 2-1 pentru ACS Poli, iar daca echipa juca si in alte partide cum a facut-o in acest sfert de ora era departe. Oricum, o victorie chinuita intr-un meci jucat de doua echipe chinuite.

ACS Poli: Smaranda – Belu, Luchin, Canu, D. Popescu, Croitoru, Llorente, Hernandez, Curtean, O. Popescu, Rufino. Au mai jucat: Artean, Elek, Melinte

Petrolul: Cobrea – Benga, Porret, Tudose, Bucsa, Chirita, Ropotan, Velasco, Youbir, Moussa, Nepomuceno. Au mai jucat: Rusu, Milinceanu.

1. echipa „autoritatilor”, dar si a „orasului”. Cata mizerie in presa „locala”.