Trupa lui Alexa a castigat primul meci disputat pe teren propriu in noul sezon, iar Gabi Canu a revenit cu gol pe ‘Dan Paltinisanu”. Timisorenii s-au impus cu 1-0 in fata celor de la Tarlungeni si aduna 6 puncte dupa primele doua etape.

ACS Poli a dominat prima repriza. Startul ocaziilor la poarta celor de la Tarlungeni a fost dat de Lazar, care a trimis insa peste, din 14 m, dupa o actiune in viteza a lui Barbut(9′).  Kneeshaw a avut si el sansa deschiderii scorului dar a trimis putin pe langa coltul scurt in minutul 16′, iar incercarile din afara careului ale lui Lazar si Balace au ramas fara rezultat, primul trimitand putin peste din 25 de m(22′), iar sutul cu pamantul a lui Balace  fiind deviat in corner de portarul oaspetilor(24′).
Nitzuly nu s-a mai putut opune insa in minutul 30, cand Gabi Canu a deviat din careu mingea trimisa de Lazar din lovitura libera, aduncand-o pe ACS Poli in avantaj.
Popescu(37′) si Stavric(40′) ar fi putut majora avantajul timisorenilor inainte de pauza insa in prima faza s-a opus Nitzuly, iar atacantul sarb a sutat in plasa laterala a portii celor de la Tarlungeni, dupa o actiune buna pe partea dreapta.
Repriza a doua  a fost una mai echilibrata. Oapetii ar fi putut readuce egalitatea pe tabela in minutul 56 dar  Marcas, servit ideal in careu, a tintit bara.
Szekely nu a reusit sa aduca desprinderea echipei timisorene, mai intai la centrarea lui Barbut si apoi, dupa ce a fost servit de Kneeshaw(73′), iar Barbut, cu poarta goala, a trimis putin pe langa coltul lung in minutul 85′.
S-a incheiat 1-0 pentru ACS Poli care a bifat a doua victorie consecutiva.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
ACS Poli: Pap – Balace, Scutaru, Canu, Neagu – Popescu, Lazar – Barbut, Boldea (min. 58, Trandu), Kneeshaw (min. 78, Popovici) – Stavric (min. 55, Szekely).

Pareri

1. După ce scrieti în cronica meciului,trebuia să fie 5-6 la 0, dar probabil ca asta trebuie să spuneți. In afară de câteva suturi de la distanță,doar două ocazii clare,cea a lui Lazăr peste poartă si cea a lui Barbut când portarul oaspete ia făcut mingea cadou.in rest,o bară a oaspeților,emoții la cele două faze fixe din finalul jocului la poarta noastră si greșeli repetate la transferuri ca în perioada de iarnă la Sunda,adică multe si mai slabi decât cei care au fost sau care sunt acum în lot.să nu fie prea târziu când își vor da seama cei din club.