Fratie, fratie, dar fotbalul e pe puncte si pe goluri. Rapid castiga la Timisoara, contra Politehnicii

TIMISOARA. In probabil cel mai important meci al anului, Poli nu a reusit sa aduca o bucurie suporterilor, pierzand partida cu „sora” Rapid. A fost 0-2 pe Stiinta, un esec dureros pentru gazde. Chiar daca victoria Rapidului a fost muncita si arbitrul Mihai Amoraritei (Campina) a contribuit din plin la aceasta.

CITESTE SI: S-au infectat cu coronavirus alti peste 200 de oameni, iar 8 au murit, in Timisoara si in judet, in ultimele 24 de ore. Mai putine focare de COVID in Timis

Partida a inceput direct cu o faza „fierbinte”, centralul iertandu-l pe Costin de un cartonas rosu la o intrare dura la Codrea in minutul 3. Dupa trei minute, la primul corner al partidei, banatenii nu reusesc sa respinga o minge simpla, Axente a dat pe langa minge, iar Dandea, pe faza, a sutat destul de tare pentru a-l invinge pe Hindrich. Banatenii au incercat sa replice, in prim plan cu Plazonja, dar egalarea nu a venit. Apoi, in minutul 23, Jorza a facut hent in careu, dar centralul, departe de faza, nu a vazut nimic. Banatenii au continuat cu posesia, insa de inscris au facut-o rapidistii, Radu Crisan, ramas in atac dupa o faza prelungita, reusind sa inscrie din 6 metri, 0-2, minutul 40, scor cu care s-a intrat la pauza.

In partea sceunda, Rapidul a incercat si reusit sa isi conserve avantajul, in timp ce Poli nu a gasit solutii utile in jumatatea adversa. Mera a fost in cateva situatii, aproape de gol, dar in aceasta duminica nu a fost sa fie. Poli pierde primul meci dupa mult timp pe teren propriu si pica de pe podium chiar la intreruperea campionatului, dupa ce aproape tot sezonul a fost in Top 3.

ASU Politehnica: Hindrich – D. Radu (C. Jurj 57′), Scutaru, Mera (cpt.), Pamfile – Al. Munteanu (Sg. Popovici 70′), D. Codrea (Casado 76′), Coadă (A. Manea 57′), P. Ivanovici – Mir. Axente, Plazonja (A. Ignea 57′)

1. Si acum ramele viciaza rezultatele ?

2. USR e de vina …

3. Faceti-va cu ciorile din Giulești ca sa va fure cu arbitrii ,fraierilor!In plus jocul echipei este leit imaginea tampitilor de munteanu si axente si a mizerabililului de alexa cel pe care si femeile il bat la colț de stradă!Promovare???Visati pînă va treziți in…play-out!

4. Un joc departe ca pînă în Luna de pretențiile unei echipe care vrea sa ajunga in Liga1!