FOTO! UTA – Poli Timisoara 0-0! Derby-ul Vestului s-a incheiat cum a inceput!

min 90 + 3 Fluier de final la Arad. Poli si UTA termina la egalitate un meci slab in care niciuna dintre echipe nu a aratat ca o viitoare candidata la promovare. Timisoara ramane cu bucuria ca dupa 4 partide este neinvinsa pe teren advers.

min 90+2 Ocazie imensa de gol. Cu gandul la fluierul de final alb-violetii l-au uitat nemarcat in careu pe Dragici. Fostul jucator al UMT-ului a reluat insa din 5 metri mult peste poarta adversa.

min 88 Capata, de la UTA are si el o ocazie. A scapat din marcajul lui Scutaru si din 8 metri a tras pe jos in bratele lui Lepmets.

min 85 Goga reia cu capul din 8 metri, insa Smaranda este la post.

min 83 Ultima modificare si la gazde. Nicolae iese si-i lasa locul lui Capata

min 81 Ultima schimbare la Poli. Rocha intra in locul debutantului Chisu.

min 80 Ocazie si pentru UTA. Hidisan primeste o minge la 18 metri lateral dreapta, face stop pe piept si trage, insa balonul trece peste poarta timisorenilor.

min 75 Poparadu ii lasa locul lui Gorobsov. Argentinianul debuteaza astfel in tricoul Politehnicii Timisoara.

min 73 Si Velcea a muta pe tabla de joc. Popovici i-a luat locul lui Ricketts.

min 72 Schimbare la UTA Pascariu  iese, intra Gligor.

min 70 Duelul galeriilor continua. Fanii lui Poli au afisat un banner care i-a scos din minti pe aradeni: „Fie rasa fie sura, Batrana Doamna si-o ia in gura”

min 66 Ocazie imensa pentru Poli. Corner de pe dreapta, executat excelent de Tames, Goga reia cu capul, Smaranda este batut, insa mingea se opreste in transversala.

min 64 Schimbare la UTA. Iese Calvin, intra Nadaban

min 63 Calvin, de la UTA, vede si el cartonasul galben

min 60 Prima ocazie a reprizei secunde apartine gazdelor. Ionut Balan a incercat un sut cu ristul lateral stanga portii lui Lepmets, insa mingea a trecut putin pe langa poarta lui Lepmets.

min 48 Duelul galeriilor a continuat si la inceputul reprizei secunde. Fanii aradeni au oferit o coregrafie cu multe fumigene si torte, in timp ce fanii lui Poli au replicat printr-un banner pe care se putea citi: Timisoara ramane, si cateva zeci de petarde care s-au auzit de sub un banner pe care era scris Ultras Politehnica Timisoara

min 46 A inceput mitanul secund.Nicio schimbare in cele doua echipe.

min 45+1 Finalul primei reprize. La pauza Poli UTA intra la cabine la egalitate, 0-0.

min 45 De la margine s-a aratat 1 minut de prelungire.

min 42 Siminic, de la UTA,  vede primul cartonas galben al partidei

min 41 Cu patru minute inainte de finalul primei reprize UTA si Poli sunt in continuare la egalitate, 0-0. Niciuna dintre formatii nu a aratat ca merita sa castige acest derby.

min 33 Penalty neacordat pentru Poli Timisoara! Tames l-a angajat excelent in careu pe Ricketts, canadianul a preluat pe piept, a scapat de Pocuca, acesta l-a tras, Ricketts a cazut, insa arbitrul a continuat jocul.

min 26 In echipa gazda sunt 4 fotbalisti nascuti la Timisoara, dar care nu au apucat pana acum sa joace in tricoul lui Poli. Este vorba despre portarul Smaranda, varful Draghici, Ignea, toti trei jucand pentru UMT , in timp ce Siminic a evoluat doar pentru Poli II.

min 17 Ocazie mare de gol pentru Poli! Chis a centrat in careu de pe dreapta, l-a gasit exclent pe Ricketts care dupa o pivotare a sutat la firul ierbii. Balonul a fost insa retinut cu un ultim reflex de Smaranda.

min 16 Prima mare ocazie de gol si pentru gazde. Hidisan si Purece au combinat frumos in stanga, mingea a ajuns pe dreapta la Balan al carui sut a fost respins de un fundas al Timisoarei

min 13 Pe teren cele doua formatii joaca un fotbal slab. Spectacolul s-a mutat in tribune, acolo unde cele doua galerii isi trimit mesaje taiioase. „Prea bun, prea ca la tara!”, au afisat alb-violetii, in timp ce aradenii au raspuns cu „Ati ajuns in Iadul de care v-ati temut, mai repede decat ati fi crezut”

min 10 Curtean suteaza din 10 metri insa Smaranda este la post

min 8 Ricketts are prima ocazie mare de gol. Canadianul a primit o minge la 40 de metri de poarta aradeana, a trecut printre fundasii adversi, insa sutul sau s-a scurs pe langa poarta lui Smaranda

min 2 Primul corner al partidei le apartine aradenilor. Scorul ramane 0-0.

min 1 A inceput partida dintre UTA si Poli

Lovitura de incepere a partidei a dat-o fiica lui Marian Sinescu, o fosta glorie a fotbalului aradean.

Stadionul Francisc Neuman fierbe la propriu. Cu 30 de minute inainte de primul fluier al centralului  Florin Marcu arena este arhiplina. In tribune sunt si vreo 400 de fani ai Politehnicii veniti in marea lor majoritate cu trenul la Arad.

Buna seara si bine v-am gasit la cel mai important mecii al sezonului pentru Poli Timisoara. Echipa alb-violeta intalneste eterna rivala de moarte UTA Arad. Pana una alta, iata-i pe cei 22 de jucatori care se vor confrunta .

Poli Timisoara: Lepmets – Daruiala, Poparadu, Florin Ilie, Curtean, Sepsi, Rickertts, Tames, Scutaru, Goga, Chis,

UTA: Smaranda – Calvin, Pocuca, Pascariu, Simnic, Balan, Ignea, Purece, Nicolae Hidisan, Draghici,

Indiferent de esalonul in care se joaca, meciurile dintre Poli si UTA pot oricand rivaliza cu marele confruntari dintre Inter si AC Milan, Boca – River, Galata – Fenerbahce, Real – Barca sau Partizan Belgrad – Steaua Rosie Belgrad.  Partidele dintre Arad si Timisoara sunt meciuri care se traiesc la maximum atat de fanii aradeni, cat si de cei timisoreni.

In astfel de partide vorbele sunt de prisos, mai ales ca jucatorii trebuie sa dea tot ce au mai bun pe teren, acolo unde doar daruirea si dorinta de victorie pot invinge oricand individualitatile tehnice.

La ultimul meci UTA a retrogradat

Ultima confruntare dintre Poli si UTA, in orasul de pe Mures, a avut loc in prima liga in sezonul 2007 – 2008. Fotbalistii alb-violeti s-au impus atunci cu scorul de 3-2 gratie unei evolutii exceptionale a golgeterului Gigel Bucur care a reusit un heatrick care a trimis-o pe UTA in liga secunda.

Poli e neinvinsa in deplasare

Jucatorii lui Vali Velcea pleaca in aceasta confruntare cu prima sansa. Asta pentru ca in 3 meciuri disputate pe arena de pe Mures, UTA nu a obtinut decat doua egaluri: 0-0 cu Juventus Bucuresti, 1-2 cu Valcea si 0-0 cu Alro. De partea cealalta, Poli este neinvinsa in deplasarile din acest sezon. Alb violetii au invins 3-2 la Alro Slatina,si au facut doua remise, 2-2 la  Bistrita si 1-1 la Alba-Iulia .

Echipa probabila: Smaranda – Balan, Pascariu, Pocuca, Siminic – Galca, Nicolae, Ignea, Purece – Hidisan, Draghici; Antrenor: Roland Nagy; Accidentaţi: Chindris (ruptura de ligamente incrucisate), Varga (ciupitura de menisc, va lipsi o luna); Incert: Nadaban

Echipa probabila: Lepmets – Daruiala, Scutaru, Fl.Ilie, Sepsi – Curtean, Poparadu, Tames – Ricketts, Goga, Axente; Antrenor: Valentin Velcea

UTA: Smaranda – Calvin, Pocuca, Pascariu, Sim ic, Balan, Ignea, Purece, Nicolae Hidisan, Draghici,

1. HAI POLI ! Pleacă Mitică Iancu ! Lasă-ne în durerea noastră !