VIDEO! Finala Cupei Romaniei * Steaua – Dinamo 2-1! Steaua castiga prima Cupa a Romaniei dupa 12 ani

Pablo Brandan (R) of Steaua Bucharest challenges Ionel Danciulescu of Dinamo Bucharest during their Romanian Cup final soccer match in Brasov, 180 km north of Bucharest May 25, 2011. REUTERS/Bogdan Cristel (ROMANIA - Tags: SPORT SOCCER)

Steaua a pus capat perioadei de 12 ani in care nu a cucerit Cupa Romaniei, dupa ce a castigat finala cu Dinamo de la Brasov cu 2-1. Dica a deschis scorul pentru ros-albastrii in minutul 23, Torje egaland dupa ceva mai mult de jumatate de ora de joc. Cel care a adus cel de-al 21-lea trofeu pentru echipa din Ghencea in aceasta competitie a fost Barboianu, care si-a invins propriul portar in minutul 50.

Cele doua echipe au dat senzatia ca abia asteptau sa se revada intr-o finala de Cupa Romaniei pentru a da tot ce au acumulat in acesti 21 de ani, trecand peste orice perioada de tatonare si oferind eact ceea ce se astepta de la ele: spectacol.  Torje a avut prima ocazie, bara in minutul 3, dupa o greseala a lui Gardos, apoi Steaua s-a pravalit spre careul lui Balgradean. Marius Avram i-a refuzat un penalty clar lui Banel Nicolita, insa stelistii au continuat sa atace si, in decurs de numai cinci minute, au ratat trei sanse mari, prin Surdu, Nicolita si Gardos.
Dinamo a dat senzatia ca poate tine in frau furia ofensiva ros-albastra, iar Alexe i-a dat emotii lui Tatarusanu cu o executie perversa din apropierea liniei de aut. Oamenii lui Olaroiu nu vedeau insa decat rosu in fata ochilor si, parca si mai nervsi, au revenit in atac.  O lovitura libera usor acordata din marginea careului i-a oferit lui Dica oportunitatea sa deschida scorul, iar jucatorul criticat mereu de Gigi Becali a pus mingea in vinclul lui Balgradean pentru 1-0. Bucurie uriasa si un tricou surpriza, prin care stelistii il rugau pe Olaroiu sa ramana in Ghencea.
Tot Steaua a detinut initiativa si dupa gol, iar Bilasco a avut aproape imediat sansa de a dubla avantajul echipei sale, dar a ratat dintr-o situatie rarisima. Un cliseu fotbalistic spune ca ocaziile se razbuna, iar Torje a tinut sa-l intareasca, egaland tot in urma unei lovituri libere dintr-o pozitie asemanatoare cu cea de la golul ros-albastrilor. Lucrurile s-au linistit pe final de repriza, doar Banel Nicolita si Gardos aflandu-se in situatii bune de a marca inainte de pauza. Ritmul si numarul ocaziilor a scozut dupa pauza, pastrandu-se doar tensiunea unui astfel de meci. Dinamo a iesit mai decisa de la vestiare, a stat mai mult in jurul careului lui Tatarusanu, dar cei care au marcat au fost stelistii. Au facut-o insa prin jucator al lui Andone, Barboianu invingandu-l pe Balgradean cu un sut imparabil de la marginea careului in minutul 50.

Replica alb-rosilor a venit imediat, printr-o actiune finalizata de Torje, apoi meciul a intrat intr-o faza in care protagonisti au devenit spectatorii. Mai intai cei stelisti, care au aprins mai multe torte pe care le-au aruncat in teren, fiind nevoie de interventia lui Mihai Stoica pentru a-i calma. Fanii „cainilor” nu puteau ramane datori, o petarda fiind trimisa din sectorul pe care il ocupau la mica distanta de Torje, care dezvoltase o actiune periculoasa. Micutul mijlocas a scapat ca prin minune sa nu fie lovit de inconstienta propriilor sustinatori, evitandu-se astfel o tragedie.

Odata cu apropierea finalului, Andone a fortat cu Ganea si Bakaj, in timp ce Olaroiu a raspuns cu Bicfalvi si Szekely. in ciuda schimbarilor ofensive ale tehnicianului dinamovist, tot Steaua a fost mai aproape de gol, insa Surdu a tras slab de la marginea careului. Acelasi jucator a mai ratat o ocazie importanta in minutul 80, cand a tras din unghi la coltul scurt, dar Balgradean a respins.
Ultimele minute au fost dramatice. Dinamo a aruncat in lupta ultimele resurse, Andone l-a trimis in teren si pe pustiul tucudean, dar elevii lui Olaroiu au avut inteligenta de a inchide toate spatiile spre poarta lui Tatarusanu. Ba mai mult, un contraatac al lui Surdu putea inchide defintiv meciul cu cinci minute inainte de final. Dar chiar si asa, Steaua a rezistat si salveaza sezonul dupa o finala a Cupei Romaniei care merita sa intre in categoria meciurilor memorabile dintre cele doua echipe.

Dinamo: Balgradean – Barboianu, Dr. Grigore, Moti, Bordeanu – Torje, D. Kone (Bakaj 72), Margaritescu (tucudean 87), C. Munteanu – Alexe, Danciulescu (L. Ganea 67)

Steaua: Tatarusanu – Emeghara, Gardos, Galamaz, Latovlevici – Nicolita, Tanase (Iliev 89), Brandan, Surdu – Dica (Bicfalvi 62), Bilasco (Szekely 75).

Pareri

1. goooooooooooooooooooooollllllll!!!!!!!!!
    2-1 bv steauaaaaaaaa stelest pana la moarte

2. farmeku.pako add
    hai steaua hai steaua !!!!!!!!!!

3. Muiee dinamoooo !!!!! FOrtza steauaa !!! AutoGol de milioanee:))) Huaaa !!!

4. Steaua cea mai buna echipa de fotbal a dovedit asta:X:X:X

5. dinamo muie dinamoo ooooooooo

6. dinamo snt praf si dak pleaca si aia buni(torje,alexe.danciulescu)o sa retrogradeze>steaua au fost peste dianmo nu odar meciu asta ci si in campionat au avut doar noroc steaua se va bate la campionat cu nou antrenor si cu acei noi „buni” jucatori sa speram k ne calificam si in primavara europeana hai steaua hai levi hai becali