FC Brasov – Poli Timisoara 1-0. Drumul Politehnicii spre finala Cupei s-a oprit sub Tampa. Poli a fost eliminata!

Contra: "Nu ma tem de Marian Iancu, jucatorii ar trebui sa se teama" Cosmin Contra, antrenorul lui Poli Timisoara, nu a ezitat sa isi critice jucatorii dupa ratarea calificarii in semifinalele Cupei României, scor 0-1 cu FC Brasov. "Brasovenii au avut spirit de sacrificiu, au alergat mai mult ca noi si s-au calificat. Felicit echipa lor, nu ma intereseaza ca au marcat din ofsaid. Jucatorii mei nu au inteles importanta acestui joc si s-au prezentat cum s-au prezentat. Nu se poate ca Brasovul sa ne domine fizic si tactic. Am jucatori de valoare incontestabila, dar asta nu conteaza mereu. Mi-am dorit sa ajungem in finala, iar acest esec e o dezamagire mare pentru mine. Sper sa avem de invatat din aceasta infringere. Sper ca jucatorii sa imi arate ca acest meci e doar o greseala. Campionatul e singurul obiectiv care ne-a mai ramas si speram sa fim in continuare sus. Eu nu ma tem de Marian Iancu, jucatorii ar trebui sa se teama. Eu am pregatit bine meci, echipa care a jucat cu Vaslui a jucat si azi, dar cu alta mentalitate. Ne-a costat si faptul ca am avut doua schimbari inca din prima repriza", a spus Cosmin Contra la sportro. Iancu: "Daca nu a fost fault sau ofsaid, Brasovul a cistigat meritat. Noi nu am avut angajament" Finantatorul formatiei Poli Timisoara, Marian Iancu, e de parere ca echipa sa a nu a avut prospetime, iar Brasovul a facut o a doua repriza mult mai buna. Totusi, oficialul timisorenilor spune ca isi felicita adversarii de astazi numai daca nu a fost ofsaid sau fault la golul marcat in prelungiri de Marian Cristescu. "Cupa era un obiectiv, acum sincer, a inceput prost meciul pentru noi, am avut doua accidentari, oricum aveam o echipa improvizata, in continuare au cazut doi jucatori. Brasovul a jucat mai bine in repriza a doua. Din punctul de vedere al modului in care a jucat si cit si-a dorit sa cistige, trebuie sa-i felicitam. Nu sint suparat pe Contra. A fost un joc prost, colectiv, nu au avut prospetime, nu au avut angajament pentru meciul asta. Am avut mult ghinion, am pierdut aproape o echipa in turul asta de campionat. Citiva jucatori au facut mare risipa de energie, restul s-au lasat sub dominatia Brasovului. Daca nu a fost fault sau ofsaid, Brasovul a cistigat meritat", a spus Iancu la GSP TV.

Final de meci. FC Brasov se califica in semifinalele Cupei Romaniei dupa un meci slab facut de Poli Timisoara. min 90+ 3 Brasovul deschide scorul prin Cristescu. La acest scor Poli este eliminata din Cupa. Cristescu inscrie golul victoriei cu un sut din interiorul careului dupa o pasa de la Hadnagy. min 86 Luchin ii face un cadou un balon lui Hadnagy la 20 de metri de poarta lui Pantilimon, insa varful lui FC Brasov isi bate joc de faza min 81 Primul cartonas galben pentru Poli il vede Marian Cisovsky min 76 Faza superba creata de Cristescu. Acesta combina in careul advers, minge ii revine, pacaleste doi adversari, dar trage din 12 metri pe langa vinclu. min 75 Axente intra in locul lui Nikolic. min 72 Brasovul isi doreste mai mult victoria. Poli practic nici nu a contat in aceasta a doua repriza. Ilyes trimite la bara a doua de pe stanga, Viveiros se intinde sa reia cu capul, dar timisorenii resping in ultimul moment. min 62 Doua mari ocazii pentru FC Brasov! Lovitura libera de la 30 de metri pentru Brasov, executa Chipciu, insa mingea deviata de zid trece la o palma de poarta lui Pantilimon. Cornerul executat aduce o noua ocazie pentru Brasov. Viveiros trage de la 20 de metri, insa se opune portarul Timisoarei. min 60 Schimbare la Poli. Dedu ii lasa locul lui Hadnagy min 57 Inca un gol anulat pentru brasoveni Ilyes trimite mingea in plasa portii lui Pantilimon, insa de la margine s-a ridicat fanionul care anunta o pozitie de ofside la veteranul stegarilor. La reluare s-a vazut ca golul a fost perfect valabil min 55 Inca o ocazie a stegarilor. Centrare de pe dreapta Nuno Viveiros, Ilyes reia insa in bratele lui Pantilimon min 50 Mult mai dinamic inceputul reprizei secunde. Ambele formatii au avut ocazia de a deschide scorul min 49 Gol anulat pentru Brasov. Dedu inscrie, insa atacantul stegarilor era in spatele fundasilor alb-violeti min 46 Ocazie pentru Brasov la lovitura de cap a lui Ilyes pe centrul portii, unde Pantilimon retine. min 46 A inceput repriza a doua min 45 + 3 Finalul primei reprize. La pauza FC Brasov si Poli Timisoara se afla la egalitate 0-0 ocazie min 42 Sut Cristescu de la 24 de metri, mingea prinde pamantul in fata lui Pantilimon, insa internationalul roman nu greseste. ocazie min 39 Ocazie imensa Poli. Executie de la 50 de metri a lui Goga. Minca se replieaza greu, dar scoate in corner balonul lobat de Poet. daca mingea ar fi intrat in poarta, demivoleul lui Goga ar fi fost executia anului. min 38 O noua schimbare la Poli. Chiacu ii ia locul lui Scutaru. Helder trece fundas dreapta min 27 Schimbare la Poli Accidentatul Taborda ii lasa locul lui Pantilimon cart-galben min 24 Cristescu, de la gazde vede primul cartonas galben al partidei ocazie min 21 Combinatie foarte frumoasa Chipciu - Wiliams pe partea stanga, mingea ajunge in careu, de unde Cristescu, trimite din 7 metri putin peste poarta lui Taborda. min 19 Nicio faza importanta in primele 19 minute ale partidei. O dominare a Timisoarei, insa fara rezultate pe tabela de marcaj. min 13 Nikolici trage din unghi spre poarta lui Minca, insa balonul se scurge in aut de poarta min 11 Ocazie mare Poli Tames executa o lovitura libera, mingea ajunge in careul stegarilor, insa Nikolici nu a mai ajuns la balon pemntru a-l trimite spre poarta brasovenilor min 10 Primele 10 minute au fost dominate teritorial de banateni, insa marile ocazii au lipsit min 8 Primul sut al timisorenilor. Tames trage de la 20 de metri, insa balonul se duce pe langa poarta lui Minca min 2 Martinovic centreaza foarte bine din corner in careul alb-violetilor, Taborda nu iese, insa Ilyes sare pe sub minge in fata portii. arbitrumin 1 A inceput partida de sub Tampa Iata echipele de start: FC TIMISOARA: Taborda - Scutaru, Luchin, Cisovski, Sepsi - Helder, Alexa, Burca, Tames, Goga, Nikolic Rezerve: Pantilimon, Mera, Chiacu, Contra, Magera, Axente, Poparadu. FC BRASOV: Minca - Voicu, Oros, Majernik, Williams - Martinovic, Viveiros, Ilyes, Cristescu - Chipciu, Dedu Rezerve: Kajcsa, Dragan, Mateiu, Hadnagy, Badea, Nastasie, Balasa
Poli Timisoara joaca impotriva lui FC Brasov,  in cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei Timisoreana. Se califica sau nu alb-violetii in careul de asi al competitiei? De la ora 17.00, ramai pe www.opiniatimisoarei.ro si urmareste partida minut cu minut in format live text! Poli are ca obiectiv calificarea in finala  dorind sa treaca peste experienta de anul trecut, cand a fost eliminata in optimi de Astra Ploieşti. Nici brasovenii nu vor sa renunte asa usor la aceasta competitite, mai ales ca in campionat stegarii inca se afla in zona cenusie a clasamentului. Pentru acest meci, antrenorul Cosmin Contra nu se poate baza pe vedeta Ianis Zicu care este suspendat, in timp ce Curtean si Mansour sunt accidentati.

Contra: „Nu ma tem de Marian Iancu, jucatorii ar trebui sa se teama”
Cosmin Contra, antrenorul lui Poli Timisoara, nu a ezitat sa isi critice jucatorii dupa ratarea calificarii in semifinalele Cupei României, scor 0-1 cu FC Brasov. „Brasovenii au avut spirit de sacrificiu, au alergat mai mult ca noi si s-au calificat. Felicit echipa lor, nu ma intereseaza ca au marcat din ofsaid. Jucatorii mei nu au inteles importanta acestui joc si s-au prezentat cum s-au prezentat. Nu se poate ca Brasovul sa ne domine fizic si tactic. Am jucatori de valoare incontestabila, dar asta nu conteaza mereu. Mi-am dorit sa ajungem in finala, iar acest esec e o dezamagire mare pentru mine. Sper sa avem de invatat din aceasta infringere.

Sper ca jucatorii sa imi arate ca acest meci e doar o greseala. Campionatul e singurul obiectiv care ne-a mai ramas si speram sa fim in continuare sus. Eu nu ma tem de Marian Iancu, jucatorii ar trebui sa se teama. Eu am pregatit bine meci, echipa care a jucat cu Vaslui a jucat si azi, dar cu alta mentalitate. Ne-a costat si faptul ca am avut doua schimbari inca din prima repriza”, a spus Cosmin Contra la sportro.

Iancu: „Daca nu a fost fault sau ofsaid, Brasovul a cistigat meritat. Noi nu am avut angajament”
Finantatorul formatiei Poli Timisoara, Marian Iancu, e de parere ca echipa sa a nu a avut prospetime, iar Brasovul a facut o a doua repriza mult mai buna. Totusi, oficialul timisorenilor spune ca isi felicita adversarii de astazi numai daca nu a fost ofsaid sau fault la golul marcat in prelungiri de Marian Cristescu.
„Cupa era un obiectiv, acum sincer, a inceput prost meciul pentru noi, am avut doua accidentari, oricum aveam o echipa improvizata, in continuare au cazut doi jucatori. Brasovul a jucat mai bine in repriza a doua. Din punctul de vedere al modului in care a jucat si cit si-a dorit sa cistige, trebuie sa-i felicitam.

Nu sint suparat pe Contra. A fost un joc prost, colectiv, nu au avut prospetime, nu au avut angajament pentru meciul asta.
Am avut mult ghinion, am pierdut aproape o echipa in turul asta de campionat. Citiva jucatori au facut mare risipa de energie, restul s-au lasat sub dominatia Brasovului. Daca nu a fost fault sau ofsaid, Brasovul a cistigat meritat”, a spus Iancu la GSP TV.

Final de meci. FC Brasov se califica in semifinalele Cupei Romaniei dupa un meci slab facut de Poli Timisoara.

min 90+ 3 Brasovul deschide scorul prin Cristescu. La acest scor Poli este eliminata din Cupa. Cristescu inscrie golul victoriei cu un sut din interiorul careului dupa o pasa de la Hadnagy.

min 86 Luchin ii face un cadou un balon lui Hadnagy la 20 de metri de poarta lui Pantilimon, insa varful lui FC Brasov isi bate joc de faza

min 81 Primul cartonas galben pentru Poli il vede Marian Cisovsky

min 76 Faza superba creata de Cristescu. Acesta combina in careul advers, minge ii revine, pacaleste doi adversari, dar trage din 12 metri pe langa vinclu.

min 75 Axente intra in locul lui Nikolic.

min 72 Brasovul isi doreste mai mult victoria. Poli practic nici nu a contat in aceasta a doua repriza. Ilyes trimite la bara a doua de pe stanga, Viveiros se intinde sa reia cu capul, dar timisorenii resping in ultimul moment.

min 62 Doua mari ocazii pentru FC Brasov! Lovitura libera de la 30 de metri pentru Brasov, executa Chipciu, insa mingea deviata de zid trece la o palma de poarta lui Pantilimon. Cornerul executat aduce o noua ocazie pentru Brasov. Viveiros trage de la 20 de metri, insa se opune portarul Timisoarei.

min 60 Schimbare la Poli. Dedu ii lasa locul lui Hadnagy

min 57 Inca un gol anulat pentru brasoveni Ilyes trimite mingea in plasa portii lui Pantilimon, insa de la margine s-a ridicat fanionul care anunta o pozitie de ofside la veteranul stegarilor. La reluare s-a vazut ca golul a fost perfect valabil

min 55 Inca o ocazie a stegarilor. Centrare de pe dreapta Nuno Viveiros, Ilyes reia insa in bratele lui Pantilimon

min 50 Mult mai dinamic inceputul reprizei secunde. Ambele formatii au avut ocazia de a deschide scorul

min 49 Gol anulat pentru Brasov. Dedu inscrie, insa atacantul stegarilor era in spatele fundasilor alb-violeti

min 46 Ocazie pentru Brasov la lovitura de cap a lui Ilyes pe centrul portii, unde Pantilimon retine.

min 46 A inceput repriza a doua

min 45 + 3 Finalul primei reprize. La pauza FC Brasov si Poli Timisoara se afla la egalitate 0-0

ocazie min 42 Sut Cristescu de la 24 de metri, mingea prinde pamantul in fata lui Pantilimon, insa internationalul roman nu greseste.

ocazie min 39 Ocazie imensa Poli. Executie de la 50 de metri a lui Goga. Minca se replieaza greu, dar scoate in corner balonul lobat de Poet. daca mingea ar fi intrat in poarta, demivoleul lui Goga ar fi fost executia anului.

min 38 O noua schimbare la Poli. Chiacu ii ia locul lui Scutaru. Helder trece fundas dreapta

min 27 Schimbare la Poli Accidentatul Taborda ii lasa locul lui Pantilimon

cart-galben min 24 Cristescu, de la gazde vede primul cartonas galben al partidei

ocazie min 21 Combinatie foarte frumoasa Chipciu – Wiliams pe partea stanga, mingea ajunge in careu, de unde Cristescu, trimite din 7 metri putin peste poarta lui Taborda.

min 19 Nicio faza importanta in primele 19 minute ale partidei. O dominare a Timisoarei, insa fara rezultate pe tabela de marcaj.

min 13 Nikolici trage din unghi spre poarta lui Minca, insa balonul se scurge in aut de poarta

min 11 Ocazie mare Poli Tames executa o lovitura libera, mingea ajunge in careul stegarilor, insa Nikolici nu a mai ajuns la balon pemntru a-l trimite spre poarta brasovenilor

min 10 Primele 10 minute au fost dominate teritorial de banateni, insa marile ocazii au lipsit

min 8 Primul sut al timisorenilor. Tames trage de la 20 de metri, insa balonul se duce pe langa poarta lui Minca

min 2 Martinovic centreaza foarte bine din corner in careul alb-violetilor, Taborda nu iese, insa Ilyes sare pe sub minge in fata portii.

arbitrumin 1 A inceput partida de sub Tampa
Iata echipele de start:
FC TIMISOARA: Taborda – Scutaru, Luchin, Cisovski, Sepsi – Helder, Alexa, Burca, Tames, Goga, Nikolic
Rezerve: Pantilimon, Mera, Chiacu, Contra, Magera, Axente, Poparadu.
FC BRASOV: Minca – Voicu, Oros, Majernik, Williams – Martinovic, Viveiros, Ilyes, Cristescu – Chipciu, Dedu
Rezerve: Kajcsa, Dragan, Mateiu, Hadnagy, Badea, Nastasie, Balasa

Poli Timisoara joaca impotriva lui FC Brasov,  in cadrul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei Timisoreana. Se califica sau nu alb-violetii in careul de asi al competitiei? De la ora 17.00, ramai pe www.opiniatimisoarei.ro si urmareste partida minut cu minut in format live text!

Poli are ca obiectiv calificarea in finala  dorind sa treaca peste experienta de anul trecut, cand a fost eliminata in optimi de Astra Ploieşti. Nici brasovenii nu vor sa renunte asa usor la aceasta competitite, mai ales ca in campionat stegarii inca se afla in zona cenusie a clasamentului. Pentru acest meci, antrenorul Cosmin Contra nu se poate baza pe vedeta Ianis Zicu care este suspendat, in timp ce Curtean si Mansour sunt accidentati.

1. Forta Poliiiiiiiii

2. Marea greseala a fost si ZICU-dependenta de parca nu erau oameni de atac…S-a tras ca de paiul inecatului fluierul final in speranta unor prelungiri,si iata cum acest dus rece a venit TOTUSI la momentul oportun.Urmeaza 3 etape de foc-afara cu Urziceni si Dinamo si acasa cu Otelul…Dupa cum s-a abordat meciul cu Brasovul NU prea vad sa scoatem maximum de puncte…