Esec dupa un meci spectaculos. ASU Poli Timisoara pierde in fata Sibiului lui Pelici

TIMISOARA. ASU Poli si Hermannstadt au incehiat o etapa, a 26-a, afectata de conditiile meteo din acest weekend, cu un adevarat spectacol fotbalistic. S-a jucat cu garda jos, obiectivul ambelor grupari fiind doar victoria. In cele din urma, echipa oaspete, cu un plus de experienta, s-a impus si este aproape de o promovare istorica.

Jocul de pe Stiinta a inceput fara obisnuita perioada de tatonare, gazdele avand prima sansa prin Krausz, dupa care oaspetii au inscris in minutul 11, dupa ce Hergheligiu l-a gasit excelent la marginea careului mic pe fostul golgheter polist Fane Blanaru, care a deschis scorul, 0-1. Ionut Stoica a avut apoi sansa sa dubleze scorul cateva faze mai tarziu, balonul sau trecand pe langa poarta, ca Poli sa se arunce apoi in atac. In minutul 21, dupa un corner, Mera a trimis balonul in mana lui Radu Crisan, iar arbitrul Catalin Busi a aratat punctul cu var. Cornel Predescu a trimis balonul telefonat, iar portarul Niga a respins in lateral, pastrandu-si echipa in avantaj.

In minutul 24, Rusu a executat bine o libera, balonul a lovit bara si a revenit la Blanaru, care insa a ratat incredibil cu poarta goala, balonul ajungand in bratele lui Bozoanca, acesta fiind intins pe gazon. Banatenii au replicat prin ocazii ale lui Ignea, Predescu si Sorescu, insa Niga a fost de nebatut.

Si in partea secunda s-a jucat deschis, Dalbea avand vreo trei ocazii mari de gol, printre care si o bara, insa nu a mai inscris pentru oaspeti. Din pacate pentru gazde, nici baietii in violet nu au marcat desi au avut multe ocazii. Ignea, Nicolae in mai multe ocazii si Mera in minutul 93, nu au putut inscrie.

Asadar, sibienii antrenati de Alexandru Pelici s-au impus cu 1-0 si sunt in drum spre Liga 1, in timp ce ASU Poli ramane fara victorie in 2018, avand doua remize si doua infrangeri.

ASU Poli Timisoara: Dur-Bozoanca – Motreanu, Bilia, Mera (c), Taub, A. Ignea (Ghinescu 79′), Krausz, Poparadu, C. Predescu (V. Nicolae 61′), Sorescu, Plamada (Lusamba 79′)
Antrenor: Antonio Foale

FC Hermannstadt: Niga – Al. Coman, Crisan, I. Stoica, Tatar (Petrescu 77′), Dalbea (c), Boboc – A. Pop (M. Stancu 71′), B. Rusu, Hergheligiu, St. Blanaru (Dumitriu 90+1′)
Antrenor: Alexandru Pelici

Pentru ASU Politehnica urmeaza o saptamana cu alte doua partide, ambele in deplasare. Timisorenii vor juca miercuri impotriva lui Metaloglobus Bucuresti si sambata impotriva lui CS Balotesti.

1. Credea m ca intra si Coiu dar na fost sa fie ! Ce nesimtit de om DAR dumnezeu ia tras o ! Nu candii sa moara capra vecinului ca ti se intampla chiar tie ! Acest individ zicea ca doreste sa ajunga LA BARAJ si sa joace barajul cu ACS POLI !! RUSINE sa gandesti asa ceva ! Poate o m ai ia iin freza si se prabuseste !

2. pe tricourile celor de la sibiu am vazut ca era scris: PRIMARIA SIBIU; poate e unul din motivele pentru care sunt pe primul loc. oare herzog este dispus la o asociere cu primaria timisoara, sau prefera o Poli mai mica dar sa fie controlata de el? adica daca tot esti asociat cu institutii de stat si sunt bunii banii de la upt si cjt de ce nu se vrea si cu primaria?