Esec de Ziua Timisoarei. Poli pierde clar meciul de la Cluj

TIMISOARA. Liga secunda a inceput in cele din urma si pentru doua echipe de traditie ale fotbalului romanesc, U Cluj si Poli Timisoara. Pentru ardeleni a debutat cu bine, pentru banateni cum nu se poate mai prost.

Chiar de ziua Timisoarei, U Cluj a dar o lectie de fotbal alb-violetilor, iar partida era jucata deja inainte de finalul primei parti. Inca din minutul 10, gazedele au deschis scorul dupa o faza ciudata, cand arbitrul indicase punctul cu var pentru un penalty care oricum nu a fost, apoi centralul a lasat legea avantajului si a validat golul marcat de Vali Alexandru. Poli nu a reactionat, singurul jucator care s-a remarcat fiind portarul Paduraru, acesta limitand scorul. In minutul 32, dupa o greseala defensiva, Hofman a marcat de la 17 metri, apoi dupa o alta gafa, venita insa din linia mediana, Ribeiro inscria si el cu un sut frumos din afara careului. 3-0 minutul 34, scor cu care avea sa se incheie prima parte.

Poli a aratat putin mai bine in repriza secunda, dar deja raul fusese facut. Clujul a vrut sa mai inscrie, dar nu a mai putut, in timp ce ofensiva banateana demonstreaza ca este din nou calcaiul lui Ahile in angrenajul formatiei.

Interesant este ca in meciul direct jucat cu 11 luni in urma, tot pe Cluj Arena, Poli se impunea cu 1-0. Sofran, Mera, Pamfile, Ignea si Axente erau si atunci titulari, iar in lot, exact ca acum, Jurj, Andrei Doru si Radu, ultimii doi jucand in meciul din aceasta runda. Deci putem vorbi de ceva omogenitate, in timp ce de la ardeleni niciun titular sau rezerva nu se afla pe teren in meciul din septembrie 2020…

Poli Timisoara: Paduraru – Sofran, Mera (cpt.), Bocsan, Pamfile – Ignea – D. Radu (A. Doru 65′), R. Rus (D. Benzar 55′), Zaluschi (Oct. Ursu 55′), Birnoi – Axente (Oanea 77′).

In runda viitoare, Politehnica va juca tot in deplasare impotriva Dunarii Calarasi.

1. E timpul sa dispara clona din peisaj,o pata de rusine pt. fotbalul timisorean din 2012 de cand i-a infiintat psd-ul ca replica la echipa pnl-istului Robu

2. Refuzul noului rector al Politehnicii de a mai finanta un moft a celor de la Druckeria a obligat ASU Poli sa se transforme in S.A. . , adica o societate comerciala .
    Greul de acum incepe , banii care vor intra nu vor mai fi bani publici ci doar bani privati . Vedem cazul Ripensiei , care se chinuie sa evite retrogradarea in fiecare an .

Ambitiile unei mici parti a suporterilor polisti (cca 300 ) si a fostului primar liberal , au ucis pe Poli a noastra a tuturor .