TIMIȘOARA. La doi ani de la startul construcției și o parte dintre banii europeni pierduți pentru că nu a fost gata la timp, s-au încheiat lucrările la noua clădire a Liceului Waldorf din Timișoara încă din decembrie anul trecut.
Acum, după procesul de recepție, în mod simbolic, primarul Dominic Fritz le-a înmânat elevilor cheile școlii în care vor învața din toamnă.
CITESTE SI: Festival de baloane cu aer cald, nu departe de Timisoara. Va fi o experienta de neuitat. VIDEO
Ridicat de la zero, noul Liceu Waldorf include 8 săli de clasa, 12 laboratoare, ateliere și cabinete, o sala multifuncțională, 2 săli afterschool, grupuri sanitare, vestiare, spații de depozitare, camera pentru centrală termică, holuri de circulație și spații de acces. Este prima clădire școlară accesibilizată pentru copiii cu probleme de mobilitate încă din faza de construcție.
Totodată, au fost achiziționate piese specializate pentru diverse spații educaționale (instrumente muzicale și pentru ateliere), mobilier specific pentru laboratoare de științe (mese, chiuvete din inox, rafturi metalice de depozitare, dulapuri de depozitare specifice pentru laborator), mese pentru calculatoare, biblioteci, etajere, catedre, bănci și scaune de clasa din lemn masiv.
Valoarea totală a investiției a fost de 29.794.169 lei (TVA inclus), adică aproape 6 milioane de euro.