Dus rece pe malul Dunarii. Ripensia Timisoara, invinsa categoric de Universitatea Craiova

TIMISOARA. Diferenta mare intre meciurile amicale si cele oficiale. Daca intr-un meci de verificare Ripensia juca de la egal la egal cu nou-promovata Universitatea Craiova 1948 si obinea o remiza amica chiar la Severin, 2-2, in meciul care a contat, oltenii s-au impus categoric, 4-1.

Bineinteles, de la acel test de verificare, Universitatea si-a adus multi jucatori cu experienta, dar si Ripensia mergea cu incredere pe Dunare. Realitatea a fost dura pentru banateni, care pierdusera deja jocul de la pauza.

Craiova a inceput in atac si dupa 15 minute de dominare teritoriala , Albu a prins un sut de zile mari in minutul 15 cu care a deschis scorul, 1-0. Calin Cristea a marcat si el imediat, tot frumos, si tot din afara careului, iar Andrei Ciobanu a facut 3-0, cu o alta executie de senzatie de la distanta.

La pauza, Cosmin Petruescu a facut trei schimbari, iar jocul s-a mai echilibrat. O greseala in defensiva a facut ca gazdele sa mai inscrie o data, Ciolacu marcand din sistul lui Zimta, 4-0. Pana la final, Ripnesia a alergat dupa golul de onoare, care a venit in cele din urma in minutul 82, dupa ce Tudor Calin a transformat un penalty obtinut de Tudorache.

4-1 pentru Craiova si Ripensia sufera dupa primul joc oficial din acest sezon. daca exista si o parte pozitiva, ar fi evolutia din a doua repriza a lui Ene, intrat in minutul 46, o clasa peste colegii sai si a tanarului Calin, un titular incontestabil din angrenajul echipei banatene.
Ripensia: Dobre – A. Macritchii, Tieranu (Sirbu 46′), Burdet, Gladun (Maric 79′) – V. Macritchii, T. Calin, Al. Neagu (Stoi 68′) – Urvantev (Tudorache 46′), Sokovic (M. Ene 46′), Al. Popovici (cpt.).

1. Muica,ne facura Oltenii….cand aduci jucatori din Ligi Inferioare si jocul echipei este haotic,cu o aparare visatoare si pase gresite si neinspirate…totul a fost o cacealma „banatzenizata”.Vai de steaua voastra Ripensie draga.Oricum o sa luati si mai mult de 4 goluri…doar sunteti la inceput de Campionat.Dar chiar voi stiti sa jucati fotbal?…cica se joaca in 11 oameni si trebuie sa dai pase,sa driblezi,sa stii asa putina”mingicareala”…tzucava uica da cu bashica rotunda ce-ati avut – ati umplut-o cu paradaisa?