Doar un punct castigat de Poli Timisoara cu Satu Mare! Dar un punct frumos

TIMISOARA. Dupa etape bune in care nu a aratat nimic, Poli avea astazi sansa unui nou inceput in liga secunda, in partida cu Olimpia Satu Mare, un adversar redutabil, aflat in prima parte a clasamentului. Insa violetii incep meciul cu o gafa, facuta de portarul Gkakos, de care a profitat Silviu Pana, care a deschis scorul inca din minutul 3, 0-1.

Golul le-a picat greu gazdelor, care si-au vazut zadarnicite planurile, iar pana la finalul primei parti au avut doar un corner si un sut pe poarta, prin Constantinescu, in conditiile in care nici satmarenii nu au mai fortat. Mai mult, inainte de pauza a gafat si Bilia care a vazut rapid doua galbene si a fost trimis la vestiare, lasandu-si echipa in inferioritate numerica

Si cand nimeni nu credea ca Poli mai poate obtine ceva din acest joc al Ligii secunde, din etapa a 13-a, de la vestiare violetii au iesit foarte determinati. Au egalat repede, printr-o executie formidabila a lui Stancu din lovitura libera, minutul 52, si fanii, sperau la mai mult. Meciul a crescut in spectaculozitate, Olimpia a avut o bara, dar Poli a dominat ultimele minute si doar ghinionul a facut ca amfitrionii sa nu obtina cele trei puncte. S-a incheiat 1-1, un punct muncit, in conditii speciale, care arata ca violetii pot mai mult.

Si vom vedea daca pot, in meciul de Cupa Romaniei de marti, contra celor de la Pandurii Tg. Jiu.

ASU Poli: Gkakos – Taub, Galan, Bilia, Motreanu, Stancu, Ghinescu, Birau, Constantinescu, Teut, Badauta. Au mai jucat: Blanaru, Margarit, Telescu.

1. E bun si un punct,dar prea ușor primim goluri.Cititi articolul din suplimentul Renașterii de vineri(a domnului Foale) si cred in revenirea