Din nou esec pentru Politehnica Timisoara. Banatenii raman cu un singur punct acasa din trei partide

TIMISOARA. Politehnica Timisoara nu a impresionat nici in al treilea meci jucat pe teren propriu in acest sezon al ligii secunde. Cu toate ca au deschis scorul, alb-violetii au fost egalati repede si au primit din nou gol in ultimele minute, suferind a patra infrangere stagionala.

Nici nu s-au asezat bine in ghete fotbalistii de la Csikszereda Miercurea Ciuc ca polistii au deschis scorul. In secunda 55, o minge ajunsa in marginea careului de 6 metri a fost trimisa in poarta de Cosmin Birnoi. Avantajul alb-violetilor a durat doar 9 minute. Tot in urma unei centrari, dar in careul timisorean, Kovacs s-a inaltat bine si a trimis in poarta lui Murariu.
Poli a mai ratat doua oportunitati de a prelua conducerea pana la pauza. Mai intai in minutul 34, o minge trimisa peste apararea ardeleana a ajuns la Scutaru, acesta a preluat si a trimis slab catre poarta, dand astfel ocazia fundasilor ciucani sa intercepteze balonul ce il depasise pe portarul Gyenge.
In minutul 43, Mera este doborat in careu, iar centralul Costreie arata fara ezitare punctul cu var. Octavian Ursu isi asuma responsabilitatea, trimite in stanga lui Gyenge, dar portarul Ciucului apara.

A fost 1-1 la pauza, iar partea a doua a intalnirii a stat sub semnul echilibrului, echipele fiind mai preocupate mai mult sa nu ia gol decat sa inscrie vreunul. In ultimul minut de joc, o centrare din partea dreapta a ajuns in marginea careului de 6 metri al lui Poli, de unde Bor a trimis balonul in plasa.

Din pacate tot asa zicem dupa ultimele trei jocuri: puteam sa castigam, puteam sa facem puncte, nu putem antrena ghinionul, nu putem antrena nesansa. E al doilea joc pe care-l pierdem in minutul 90, este frustrant. Va dati seama ca pierdem si din incredere. Ne asteptam ca jocul de astazi sa-l castigam pentru suporterii nostri, care sunt si la bine si la rau, din pacate lipsa de rezultate ii îndeparteaza si pe ei. Ne doream sa trecem peste perioada mai putin buna ca si rezultate si sa o depasim azi cu o victorie. Am inceput foarte bine jocul, am jucat la fel foarte bine… cand adversarul are doua centrari in careu si pierdem, ce putem face? Trebuie sa mergem mai departe, capul jos, sa muncim mai mult, sa fim umili, pentru ca cred ca si asta e o problema. Puteam sa intram in avantaj la pauza, cu 11 metri in minutul 45, gestionam cu totul altfel, dar asta este… Sa tacem cat de mult si sa muncim mult mai mult„, a spus dupa meci antrenorul Politehnicii, Dorin Toma.

Astfel, Poli sufera a doua infrangere acasa si a patra in 7 etape, iar in runda viitoare va evolua pe terenul Viitorului Targu Jiu. Pana la acea partida banatenii vor juca tot in deplasare in Cupa Romaniei, cu Unirea Slobozia.

Poli Timisoara: Murariu – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Oanea – Ignea (Hategan 77′), R. Lazar – D. Andrei, Birnoi (S. Costea 87′), D. Benzar (Gerbi 77′) – Oct. Ursu
Rezerve: Paduraru – Bocsan, Motiu, Zaluschi, Minteuan, Pamfile
Antrenor: Dorin Toma