Cine e pe primul loc? ASU Poli Timisoara e! Trupa viola preia sefia in C4

TIMISOARA. Intr-o atmosfera de sarbatoare, primele doua clasate din seria a IV-a a Ligii a III-a si-au disputat suprematia… pe un pamant plin de istorie – „Stiinta”. Gazdele de la ASU Poli nu au avut probleme si au trecut lejer de fostul lider, National Sebis. 3-1 pentru alb-violeti, care au trecut pe primul loc, cu doua puncte avans fata de adversarul de sambata, chiar si cu un meci mai putin!

Debutul jocului a fost esential, iar gazdele au inceput in forta, demonstrand ca pe Stiinta e greu ca cineva sa faca probleme. Dupa 10 minute, era deja 2-0 si in mare parte soarta acestui derbi era rezolvat. Tulcan, unul dintre cei mai experimentati si „vechi” jucatori ai echipei si excelentul Ghinescu, fotbalist care creste extraordinar de la meci la meci au facut imediat 2-0, scor care avea sa se inregistreze la pauza. Oaspetii au lovit la inceputul mitanului secund prin Chereches, dar gazdele au reactionat instantaneu prin Bilia, jucator care a venit in acest sezon la Poli, dar care s-a acomodat perdect si arata de ce este in stare la fiecare aparitie.

3-1 scor final, dar mai notam o incaierare generala, care s-a soldat cu un rosu de fiecare parte. Derbi cu de toate…

ASU Politehnica (antrenor Sorin Brindescu): Burtic (C) – Contescu, Bilia, Stefanovici, Damian, Marin, Rebenciuc, Giuricici, Ghinescu, Badauta, Tulcan. Au mai intrat Tugui, Codrea, Vucea si Stancu.

National Sebis (antrenor Calin Cojocaru): Paduraru – Rosenblum (C), Stupu, Neacsu, Chereches, Susan, Avramescu, Mihuta, Rus, Unguru, C. Calin. Au mai intrat Daruiala, Lazea, Stoian si Stegaru.

1. Bravo baeti,antrenori si sustinatorilor pentru aceste frumoase rezultate.Succese si nunai succese pe mai departe.