Ce-i baturam pe juveti! ACS Poli Timisoara bate in prelungiri Craiova

TIMISOARA. Inimaginabilul s-a produs! ACS Poli, contrar pronosticurilor a reusit o victorie de senzatie cu CSU Craiova. A fost 3-2 pentru banateni care obtin prima victorie si ajung la… -11 puncte!

acs poli-craiova (20)

Prima repriza nu a fost spectaculoasa, iar cele doua combatante au aratat ca nu degeaba sezonul trecut au jucat in play-out. Oaspetii au avut o posesie mai buna insa, in timp ce elevii lui Ionut Popa nu s-au aratat periculosi. Si totusi, spre finalul primei reprize, Craiova putea primi un penalty, la un hent al lui Seroni, insa au primit-o amfitrionii la un fault in afara careului asupra lui Barbut. Artean a transformat si pentru prima data in 5 runde, ACS-ul intra la pauza in avantaj.

acs poli-craiova (21)

In partea secunda, oltenii au fost mai hotarati si au atins rapid tinta. Acelasi Seroni l-a faultat inutil in careu pe Ivan, iar Zlatinski a transformat lovitura de pedeapsa, apoi Nuno Rocha, parca specializat in goluri contra timisorenilor a facut 1-2. Si totusi, banatenii aveau sa revina incredibil in ultimele 10 minute. Popovici, dupa doua actiuni bune, a scos un penalty in minutul 81, iar Artean a egalat, apoi in minutul 90, barbut a facut singur un contraatac de 80 de metri si a marcat pentru 3-2! Incredibil, dar adevarat, iar ACS Poli obtine primul succes din Liga 1 in acest sezon!

acs poli-craiova (8)

ACS Poli: Curileac – Scutaru, Canu, Seroni, Vadrariu, Artean, Poparadu, Sorescu, Croitoru, Carstocea, Barbut. Au mai jucat: Popovici, Mailat, Rosu.

1. ASC in acest joc a dat dovada de ambiție reușind un rezultat bun in vederea recuperării celor 14 puncte penalizare.
    In etapa care urmează profitând de pauza ca urmare a pregătirii naționalei,cred si sper ca DUL antrenor sa ia măsurile de pregătire