CAMPIONI PUR SANGE! Timisoara Saracens, din nou cea mai buna echipa de rugby din Romania. VIDEO!

Cele mai bune echipe de rugby din Romania s-au intalnit intr-un nou CLASIC al Superligii, un meci decisiv, cu titlul pe masa, a patra oara in ultimele cinci sezoane.

Cum era de asteptat, meciul a inceput sub semnul echilibrului, ambele echipe jucand in multe momente la siguranta. Timisoara a avut un plus de posesie in prima parte, atacand mai mult in jumatatea adversa, dar la pauza s-a intrat la egalitate, 6-6, maramuresenii conducand de doua ori dupa penalitatile transformate de Luke Samoa, banatenii revenind imediat prin Cionache – tot o penalitate si Manumua un superb drop de la 40 de metri.

Timisoara a inceput mai bine partea secunda, Conache aducand rapid 3 puncte, apoi Manumua reusind primul eseu al partidei, dupa o actiune spectaculoasa, insa punctele aditionale au fost ratate, 14-6. Baia Mare a revenit in joc rapid cu 3 puncte pe tabela, reusite de Samoa, iar meciul ramanea deschis oricarui rezultat, 14-9. Apoi, la unele din putinele greseli defensive, Timisoara primeste eseu de penalizare, iar capitanul Vasile Rus a fost trimis pe banca de pedepse pentru 10 minute, primid un cartonas galben, iar morosenii au trecut pentru prima data in avans in repriza secunda, 16-14. Banatenii nu au cedat si imediat Conache a reusit sa intorca scorul tot dintr-o lovitura de pedeapsa, 17-16, iar finalul a fost incendiar, insa banatenii au aratat ca au sange de campioni adevarati si si-au pastrat avantajul.

Victorie imensa pentru cea mai buna echipa din Superliga, sub ochii premierului Grindeanu si ai altor oficialitati.

Timisoara Saracens: Aholelei, Radoi, Pungea, Poparlan, Drenceanu, Doyle, Rus (c), Stewart, Sinoleli, Umaga, Simionescu, Fercu, Sefanaia, Manumua, Conache. Au mai jucat: Hunt, Tangimana, Căpățână, Taupaki

Pareri

1. Foarte buni! Bravooooo Timișoara Sarăcească! Dumnezeu e mare!

2. Bravo si la mai mare.Felicitari echipei,antrenorilor,patronilor si susținătorilor.
    Participarea la meci a Primului Ministru mimda speranțe pentru construirea unui satadion modern la Timisoara sau Giroc dac nun
    unul de fotbal. El putin unul de rugbi..Curaj Dle Prim Ministru deoarece pana la Dvs.toti Foștii Primi Miniștri au construit ceva mare in