Bravo, fetelor! CSM Lugoj se califica in optimile Challenge Cup dupa ce invinge PTT Ankara

TIMIS. O noua performanta reusita de voleibalistele de la CSM Lugoj dupa returul cu PTT Ankara din 16-imile Challenge Cup.

Voleibalistele timisene au controlat aproape de la un capat la altul intalnirea cu formatia turca. Banatencele au castigat primul set cu 25-16, dupa care si l-au adjudecat si pe cel de-al doilea, permitand oaspetelor sa puna doar doua puncte in plus pe tabela, 25-18.
Gruparea din capitala Turciei si-a amintit ca vine din unul dintre cele mai puternice campionate ale Europei si a castigat setul al treilea, 25-18.
In actul al patrulea meciul a fost unul foarte echilibrat. PTT Ankara a inceput mai bine si a condus cu 3-0 si 7-4, dar Lugojul a reusit sa revina si a egalat la 8. Timisencele au continuat sa fie conduse si s-a mers cap la cap pana la scorul de 21-21. din acel moment timisencele au fost mai sigure in aparare si au punctat de fiecare data cand au avut ocazia, reusind sa se impuna cu 25-23, si sa castige meciul cu 3-1.

Astfel, CSM Lugoj s-a calificat in optimile Challenge Cup.

Lugojencele nu au terminat insa meciurile din 2022. Detinatoarele Supercupei Romaniei vor disputa ultima partida a anului in 28 decembrie, in deplasare, cu CSM Targoviste.