BC Timisoara – U Mobitelco Cluj Napoca 81-78! Timisoara conduce cu 1-0 in semifinala play-off-ului Diviziei A la baschet!

UPDATE: Timisorenii au reusit sa castige partida cu campioana U Mobitelco Cluj cu scorul de 81-78 si au asigurat un avantaj inaintea meciului de maine, de la ora 20, din Sala Olimpia!

Jocul a fost foarte spectaculos, atat Timisoara, cat si Clujul au dat ce-au avut mai bun!

Sfertul 4 a fost foarte echilibrat, banatenii conducand pe tot parcursul partidei, dar avantajul nu a fost mai mare de 3-4 puncte. Finalul i-a prins cu sufletul la gura pe fani pentru ca in ultimele secunde, tabela indica 79-78 pentru leii din Banat.

Oaspetii au avut atacul, dar Dykes a rata aruncarea, dupa care colegii lui au faultat. Dragos Andrei a transformat cele doua libere si Timisoara s-a distantat la trei puncte.

Ultimele 8 secunde au fost traite la intensitate maxima de suporterii banateni. Clujenii au avut atacul si, cu o aruncare de 3 punste, ar fi reusit sa intre in prelungiri.

Badnjarevici a observat tensiunea care apasa pe umerii elevilor sai si a cerut time-out. Strategia a fost una castigatoare intrucat antrenorul i-a asezat pe jucatori in teren astfel incat Mijovici, omul care le-a facut zile negre leilor din Banat cu aruncarile de 3 puncte, n-a mai reusit acelasi lucru.

Primul meci al semifinalei play-off-ului Diviziei A la baschet masculin a adus si prima victorie a BC Timisoara, scor 81-78.
________________________________

UPDATE: BC Timisoara – U Mobitelco Cluj Napoca 58-59 la finalul primului sfert. Timisorenii au inceput au inceput excelent jocul si parea ca nu se mai punea problema invingatoarei. Dupa 3 minute, leii din Banat aveau deja 9 puncte diferenta: 50-41.

La acest scor, oaspetii au cerut timp de odihna. Pauza le-a dat parca aripi si au revenit la un singur punct de timisoreni: 50-49. Tot clujenii sunt la timona partidei, iar la jumatatea sfertului 3 tabela indica egalitatea: 52-52.

Cele 2 combatante merg cap la cap, dar la 54-54, Jovanovici cade pe parchet si scoate un urlet de durere. Accidentarea il tine pe banca in acest meci si nu mai poate continua partida. Timisorenii resimt  socul si nu se mai regasesc. Astfel ca oaspetii preiau conducerea: 57-54 si 59-54.

Banatenii reusesc sa stranga randurile si intra in sfertul decisiv cu 58-59.

______________________________________

UPDATE: BC Timisoara – U Mobitelco Cluj Napoca 45-38 la pauza mare! Finalul excelent de joc de la sfarsitul primei parti a continuat si in debutul celui de-al doilea sfert. Leii din Banat au reusit sa preia conducerea dupa doar doua minute: 28-25, 30-27, pentru ca diferenta sa creasca la 6 puncte: 33-27, 35-29.

Clujenii au incercat sa revina, dar aportul publicului timisorean si-a spus cuvantul Leii din Banat fiind incurajati non-spot si reusind sa pastreze diferenta de 6 puncte.

In finalul meciului, aceasta diferenta s-a majorat, timisorenii intrand la cabine cu +7: 45-38.
_____________________________________

UPDATE: Banatenii au inceput incredibil de slab meciul! Ei n-au reusit, in primele 4 minute sa inscrie nici macar un punct. Oaspetii n-au iertat si au inceput foarte tare partida ducandu-se la 2-0, 4-0, 6-0, 8-0, pentru ca dupa 2 minute, tabela sa indice un incredibil 11-0 pentru clujeni. Ba mai mult, tot ei au fost cei care au marcat un cos de 2 puncte, ducand scorul la 13-0.

A fost momentul in care timisorenii au cerut time-out. Imediat, Jovanovici a luat jocul in propriile maini. Bosniacul a reusit o revenire incredibila a leilor din Banat: 8 puncte consecutive, in timp ce echipa oaspete nu a punctat deloc: 8-13.

Campionii au cerut, la randul lor, time-out, iar diferenta dintre cele doua echipe s-a pastrat de 7 puncte: 11-18. La acest scor, Sarovici a fost omul cheie pentru alb-violeti. El a marcat din aproape orice pozitie, apropiind echipa banateana la 2 puncte si chiar la un singur punct: 23-24.

Ultimul atac al sfertului a fost al oaspetilor, dar clujenii n-au reusit sa inscrie decat dintr-o libera. Dupa primul sfert, tabela indica BC Timisoara – U Mobitelco Cluj 23-25.

_________________________________

UPDATE: Atmosfera incendiara in Sala Constantin Jude (fosta Olimpia) din Timisoara! Peste 2.500 de fani au venit la meci sa-si incurajeze favoritii in fata echipei campioane! Si din Cluj, aproximativ 50 de suporteri au venit la Timisoara!

Iata echipa de start a alb-violetilor: Jovanovici, Popescu, Archie, Robert Sarovici si Branko Cuici.

___________________________________
TIMISOARA. Dupa ce s-au calificat cu destule emotii in semifinalele play-off-ului Divizie A de baschet masculin, jucatorii de la BC Timisoara isi continua aventura pentru cucerirea primului titlu de campioni ai Romaniei in fata campioanei U Mobitelco Cluj Napoca.

Meciul va fi primul din seria cu ardelenii, banatenii avant prima sansa, asta si pentru ca au terminat sezonul regulat in fata studentilor de pe Somes. Adversarii din aceasta seara, de la ora 20.00 vin la Timisoara cu un singur gand: sa razbune infrangerea din campionat: 76-77 si sa-si asigure cat mai repede accesul in marea finala.

La fel ca adversarii lor, Leii din Banat nu au probleme de efectiv inaintea acestei partide, toti jucatorii fiind 100% concentrati pentru confruntarea cu U Cluj.

1. meciul 2 v-a fi a lui U Mobitelco care se va concentra maxim ca sa nu aiba probleme la Cluj. Oricum la Cluj vom fi peste 4000 de spectatori care canta (exceptia galeria Timisoarei care va sta in coltul din dreapta sus ORICUM puteti sa- trimite-ti si pe suporterii de la footbal ca oricum nu au la ce meci sa se duca decat la matinal.

2. ORICUM , Timisoara are echipa adevarata de baschet nu ca si fosta DINAMO si mai rau STEAUA. hi,hi