BC Timisoara pierde Energie. Trupa lui Petricevic a fost invinsa, scor 78-85 de gruparea din Rovinari. GALERIE FOTO!

Dupa infrangerea la un singur punct(58-59) de la Oradea, ‘leii’ au cedat si in meciul disputat luni, la Sala Constantin Jude, in etapa cu numarul 21 a Ligii Nationale, in fata echipei Energia Rovinari.
Oaspetii au condus cu 6-0 in minutul 2, iar cu un minut inainte de finalul primului sfert, gorjenii aveau un avantaj de 14 puncte(12-26). Conley a mai pus patru puncte in contul timisorenilor si primul sfert s-a incheiat la scorul de 16-26.
Sfertul al doilea a inceput cu ‘trita’ lui Dragos Andrei la care s-au mai adaugat 2 puncte ale lui Radulovic si ‘leii’ s-au apropiat la cinci lungimi(21-26), pentru ca pana la iesirea la  vestiare ecartul sa se reduca la doar doua puncte(40-42).
Elevii lui Petricevic au trecut pentru prima oara la timona, in minutul 25, dupa doua reusite de trei puncte semnate de Conley si Jovanovic(50-49), insa inaintea ultimelor zece minute tot cei de la Rovinari se aflau in avans(56-61).
Banatenii au reusit sa egaleze din nou(65-65, min.34), dar nu au putut forta victoria. Energia a ajuns din nou la un avantaj de 8 puncte(75-83) pana cu 20 de secunde inainte de ultima sirena si s-a impus in final cu 85-78.
VEZI AICI GALERIE FOTO!
Conley a fost principalul marcator al timisorenilor(28 de puncte, 10 recuperari), urmat de Jovanovic(22 de puncte), Gacesa(12 puncte),  Radulovic(7 puncte),  Fenn(4 puncte), D. Andrei(3 puncte) si Vasojevic(2 puncte).
Pentru Rovinari, cele mai multe puncte le-au marcat  Watson(17 puncte),  Troupe si Jazvin, cate 16 si Darby Jr.(14 puncte).