Aur la Balcaniada. Timisoreanca Cristina Balan viseaza la o participare la Jocurile Olimpice

TIMISOARA. Sportiva de la CS Athletics Timisoara, Cristina Balan, a fost vedeta delegatiei Romaniei la Jocurile Balcanice disputate in weekend in Turcia. Banateanca a reusit o performanta deosebita, castigand aurul la 800 de metri si un bronz cu stafeta la 4×400 de metri.

La cea de-a 25-a editie a competitiei, tara noastra s-a clasat pe primul loc in clasamentul general, cu cinci medalii de aur, doua de argint si cinci de bronz si a fost urmata in clasament de Ucraina – 7 medalii (5-1-1) si de Turcia – 16 (3-7-6). Atletele noastre s-au clasat pe prima treapta a podiumului cu 10 medalii (5-1-4), in timp ce la masculin am fost pe locul 11, cu două medalii (0-1-1) si primii la general!

Cristina ne-a povestit cum a trait cursa care i-a adus aurul.

Inainte de start mi-am facut rugaciunea si mi-am spus, „Hai Balan, e o singura bucata, maxim!”. A fost o cursa interesanta deoarece lupta s-a dat intre doua romance. Eu si Bianca Razor… Toata cursa ne-am urmarit si asteptam sa tasnim la auzul clopotelului. A fost foare bataioasa deoarece nu m-a lasat sa trec nicicum de ea, dar pe ultima parte am tras aer in piept si mi-am spus, „Hai Balane, cu placere, fugi cu placere”, cuvinte pe care antrenorul meu mi le spusese inainte de cursa. Asa ca am tasnit. Dupa ce am trecut linia de sosire nu stiam nimic. Am iesit de pe pista cu gandul ca sunt pe locul 2, fericita oricum caci eu sunt mai mica, eu sunt tineret, iar balcaniada a fost de seniori. Am iesit de pe pista si m-am uitat spre ecranul cu numele noastre si am izbugnit in plans… un plans de fericire deoarece m-am vazut cu medalia de aur”, a spus pentru opiniatimisoarei.ro, Cristina Balan.

Sportiva pregatita de Raymond Gulyas trage tare in acest sezon, pentru inca doua competitii la care isi doreste sa participe: Europenele in aer liber din Franta si Jocurile Olimpice.

Este visul meu sa alerg la Jocurile Olimpice. Imi doresc o evolutie buna si de ce nu, o medalie la Europene, apoi vom vedea. Sunt inca tanara, am mult timp in fata, planul meu era Olimpiada din 2024, dar ar fi frumos sa pot ajunge la Tokyo. Avem o echipa frumoasa la Athletics Timisoara, ma sustin mult colegii si imi daruiesc energie pentru competitii”, a completat Cristina, o stea a atletismului banatean si romanesc.