Au pierdut un meci pe care l-au avut in mana. Violetii de la ACS Poli Timisoara, invinsi in prelungiri cu Voluntariul

TIMISOARA. ACS Poli a deschis etapa a 11-a la Ploiesti, cu un joc contra „gazdei” FC Voluntari, castigatoarea Cupei si a Supercupei Romaniei. Partida dintre cele doua echipe, care au marele merit ca „joaca” efectiv fotbal in Liga 1, a fost echilibrata, si in cele din urma a avut un deznodamant neasteptat, in minutul 92.

Jocul a inceput animat, Poli, chiar daca nu a evoluat cu un varf veritabil, a fost periculoasa in jumatatea adversa, iar Birnoi a avut prima mare sansa de gol, dar nu a fost inspirat in fata lui Balauru. Voluntariul a replicat imediat prin veteranul Cernat, dar Curileac a fost la post. Prima repriza a fost in marea ei parte dominata de banateni, care au atacat mult pe benzi, dar nu au gasit solutii la finalizare. Gazdele s-au trezit chiar inainte de intrarea la vestiare, dar Curileac si Melinte au respins doua suturi periculoase.

Si partea secunda a inceput cu Poli in atac, care a avut initiativa pana in minutul 65, tot insa fara inspiratie in careul advers, in timp ce Voluntariul a dominat urmatoarele secvente, avand o sansa uriasa de gol prin Popadiuc, care a tras lamentabil, pe langa poarta. Artean a replicat si el, cu un sut aproape de bara, iar ultimul sfert de ora ramanea deschis oricarui rezultat. Din minutul 85, Poli a jucat cu un om in plus, dupa eliminarea lui Achim, iar Vasvari a ratat o buna sansa de gol dintr-o lovitura libera de la 20 de metri. Si in loc de 0-1, gazdele au dat lovitura in minutul 92, cand Tudorie a profitat de o gafa defensiva la un corner si a marcat din apropiere, stabilind scorul final, 1-0!

ACS Poli scoate astfel doar un punct din partidele cu Sepsi si Voluntariul, insa merita mult mai mult. Se pare ca este mai usor de jucat cand presiunea este pe umerii adversarilor. Banatenii vor mai avea parte de un joc afara si in weekend, cand vor evolua pe terenul lui Poli Iasi.

ACS Poli: Curileac – Ciucur, Cinu, Melinte, Tiganasu, Artean, Vasvari, Munteanu, Curjuric, Soljic, Birnoi. Au mai jucat: Mailat, Doman Seroni. Antrenor: Ionut Popa

1. Păcat,Dle Popa-nu va enervați asta este indiferenta acestor jucatori.La cornerul cu gol,in loc sa se degajeze iar in corner au pasat in careu ca sa luam gol.Aveti dreptate:ca si anul trecut pierdem in ultimele minute.Asta se întâmpla numai la Timisoara pe lingă:Revoluție,Furtuni si ANAFUl.

2. Nu-i bai, data viitoare faceti egal, apoi castigati, apoi mai pierdeti. Asa e competitia, nu doar castigi. Nu va atacati precum niste pitzipoance crescute la coada vacii