Au ‘inviat’ de Vinerea Patimilor la ultima faza. Politehnica Timisoara traieste, dupa victoria cu Dunarea Calarasi

TIMISOARA. Dupa sapte meciuri fara victorie, dintre care cinci in play-off, Politehnica Timisoara s-a trezit brusc la viata, in Vinerea Mare. Gruparea alb-violeta a invins la ultima faza a jocului Dunarea Calarasi si a reintrat in lupta pentru locul 4.

Partida disputata pe stadionul Dan Paltinisanu a inceput cu o lunga perioada de tatonare. Oaspetii au avut un plus la posesie, dar si 5 cornere in primul sfert de ora.

Tot vizitatorii au ratat prima mare sansa de gol, dupa ce Alami a patruns in careu si a asezat mingea pentru Vali Alexandru, dar Coada a intervenit salvator si a trimis balonul in… transversala! In minutul 31, Poli avea sa deschida scorul la chiar prima ocazie. Jurj a centrat perfect in 6 metri, iar Ivanovici a pus latul pentru 1-0! Bucuria a tinut putin, 5 minute mai tarziu, Alami, servit de Alexandru a prins un sut frumos din 25 de metri, demi-voleu ce s-a dus in plasa laterala. 1-1. Prima repriza s-a incheiat cu eliminarea lui Acolatse, dupa un fault dur la Rus, care nu a mai putut continua jocul.

Repriza secunda s-a jucat parca cu frana de mana trasa. Poli nu a fortat din minutul 46, asa cum ar fi trebuit, in timp ce Dunarea a reusit sa fie periculoasa si cu un om mai putin. Portarul Paduraru a fost la post la doua suturi grele ale calarasenilor. Doar pe final gazdele s-au aruncat in atac. Cand nimeni nu se mai astepta, o centrare in careul vizitatorilor l-a gasit pe Casado, care a reusit sa inscrie primul lui gol la Poli, acesta fiind si foarte important deoarece a adus victoria, 2-1. Un balon mare de oxigen pentru alb-violeti care au „inviat” in preajma Pastelor.

Mai spunem ca in debutul jocului, jucatorii oaspeti au protestat pentru faptul ca sunt neplatiti de luni bune, iar polistii au pasat intre ei timp de doua minute.

ASU Politehnica: Paduraru – Jurj, Bocsan (Casado 55′), Scutaru (cpt.), Pamfile (Sg. Popovici 63′) – Codrea, Coada – D. Radu (D. Andrei 59′), R. Rus (A. Manea 46′), Ivanovici – Radunovic (Axente 55′)

1. Alea 2 minute de la inceputul meciului au fost decisive…i-au naucit pe adversari cu pasele.Deochiul mingii…ce mai.Daca luati 3 puncte cu oltenii…muica jur pe clotza cu oua a lu muiere…ca ma-mbat prau si tzuc clantza da la poarta

2. Locul 6 e asigurat,pt. o echipa cu 4sute de admiratori e extra.La finalul partidei din cate am inteles la boxele de pe Dp se auzea piesa ,,Nu plange ,Ana,,.

3. Asu nu e Poli,poate mai bine ai tu grija de Ana ta de acasa.Ii cam fug ei ochii dupa masculii ce arata bine,nu dupa labarii ce fac comentarii in toata presa.