TIMIȘOARA. Vara nebună la Timișoara. Mulți tineri puși pe distracție au fost amendați după ce au ascultat muzică cu boxele date la maxim pe străzi, în parcuri, în cartiere.
CITESTE SI: Dragana Mirkovic, concert la doi pași de Timișoara. Cântă la Festivalul Dovleacului de la Kikinda. VIDEO
Chemați de timișorenii care nu puteau să doarmă, polițiștii locali au rupt în ultimele trei luni nu mai puțin de 1032 de amenzi pentru petrecăreți.
„Printre problemele semnalate de cetățeni, pe linia tulburării liniștii publice, se afla, spre exemplu, ascultarea de muzică noaptea, în fața unor locuințe, în parcuri, unde de cele mai multe ori cei puși pe distracție consumă și alcool și nu țin cont nici de orele târzii, nici de zilele săptămânii.
O altă problemă este cea a petrecerilor private care sunt organizate în zone de locuit, fiind deranjați vecinii. Astfel de petreceri, ai căror organizatori au fost sancționați cu amenzi de 2000 și 3000 de lei au fost constatate pe străzi precum Virgil Magearu, Lucian Blaga, Wilma Traxel, Demetriade, Turda etc. Au fost și cazuri de conducători auto care au deranjat prin ascultarea de muzică la intensitate ridicată. Spre exemplu, un conducător auto care a dat la volum maxim boxele din mașină în parcarea Școlii Generale nr. 30 deranjând locatarii a fost sancționat cu 800 de lei„, transmit reprezentantii Politiei Locale Timisoara.
Aceştia reamintesc că provocarea ori participarea efectivă la scandal, în locuri sau localuri publice, tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă, tulburarea liniştii locatarilor între orele 22.00-8.00 şi 13.00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora, precum și organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social se sancționează, conform Legii 61/1991, cu amenzi care pot ajunge până la 6000 de lei, în funcție de faptă.
Totodată, consumul de băuturi alcoolice în următoarele locuri publice se sancționează cu amenzi de până la 500 lei.
***
Mai multe găsiți pe pagina noastră de Facebook opiniatimisoarei.ro!
Dacă ați fost martorii unui eveniment sau ai unei situații neobișnuite care ar putea deveni subiect de știre, contactați-ne la redactie@opiniatimisoarei.ro, pe FB sau pe contul nostru de Instagram!

