Atitudine! Timisoara Saracens, spirit de campioana in victoria cu CSM Bucuresti

TIMISOARA. Un duel care si-a meritat titulatura de derby in etapa a IV-a a Superligii de rugby, intre campioana en-titre, Timisoara Saracens si cea mai in forma echipa din campionat, CSM Bucuresti. Dupa 80 de minute de rugby bun, cu doua aparari ce au dus greul, banatenii s-au impus cu 19-16.

CITESTE SI: ‘In casa care a luat foc la Timisoara se afla un cuib de hoti ce aveau sa fie evacuati, iar focul a fost pus intentionat’. Activistul civic Cristi Brancovan ii cere primarului Nicolae Robu sa mearga mai departe

Tinerii introdusi de Sosene Anesi in loul jucatorilor indisponibili s-au ridicat la nivelul asteptarilor, iar Vlad Neculau a deschis scorul printr-un eseu, transformat de Samoa. Apoi a fost un duel al defensivelor greu de trecut, iar pana la pauza ambele echipe au reusit doar cate 3 puncte din penalitati, prin Samoa si Vlaicu, 10-3.

Bucurestenii au dat replica in partea secunda, si in ciuda a doua penalitati reusite de Samoa, oaspetii au avut doua eseuri netransformate si o penalitate, egaland la 16. Ultimele minute au fost dramatice, dar Samoa a reusit sa transforme o lovitura de pedeapsa de la peste 30 de metri stabilind scorul final si consfiintind o victorie muncita si meritata, 19-16.

Este a treia victorie din patru dueluri pentru banateni, in timp ce bucurestenii sufera prima infrangere stagionala.