ASU Politehnica merge mai departe. Violetii au trecut dupa prelungiri de Ripensia

TIMISOARA. Derby-ul orasului Timisoara, din Cupa Romaniei la fotbal, dintre Ripensia si ASU Politehnica, a avut nevoie de 120 de minute ca sa isi stabileasca invingatoarea. Alb-violetii au respectat statistica si au trecut de cei in rosu si galben dupa un meci spectaculos. A fost 2-1 dupa 120 de minute (1-1 dupa 90), iar acum Politehnica are la „directe” 4-0 in campionat si 2-1 in Cupa, de la (re)infiintare.

Politehnica a inceput mai bine meciul si dupa cateva ocazii a si deschis scorul, din minutul 19, prin Bozian, care a profitat de o greseala a lui Paduraru. Ripensia a contat mai mult prin Dumiter, care a irosit o sansa in minutul 27, dar apoi a scos un penalty dintr-un duel cu Vidrasan, iar lovitura de pedeapsa a fost transformata de fostul violet Badauta, recent intrat pe teren in locul lui Ungureanu, accidentat. Asadar, s-a intrat cu 1-1 la pauza, iar in partea secunda, violetii au fost mai prezenti in joc, mai ales ca Straut a fost eliminat din din minutul 70 pentru un fault dur. Cum totusi nu s-a mai marcat, s-a intrat in prelungiri, unde suspandul a fost la el acasa.

Dumiter putea duce Ripi in avantaj, dar a trimis in transversala in minutul 92, iar Politehnica a marcat prin acelasi Bozian in minutul 95, dupa un corner, fiind omul potrivit la momentul potrivit. Pana in minutul 120, violetii au mai ratat sanse, in timp ce „gazdele” de la Ripensia au mai trimis o minge in transversala prin Zaluschi.

Asadar, Politehnica bate in derby in fata a circa 1200 de spectatori si merge in 16-imile Cupei, acolo unde poate intalni o echipa din Liga 1.

Ripensia: Paduraru – Ad. Popa, Straut, M. Toma, C. Toma – Ad. Ungureanu (37, Badauta), Anghelina (98, Zaluschi), Apro, Burdet – Monea (110, Barica), Dumiter
Antrenor: Radu Suciu
ASU Politehnica: Murariu – Scutaru, Nicolescu, Mera (78, Banica), Cojocaru – Vidrasan, A. Ignea (110, Lazea) – Bedea, Bozian, Schieb (18 Miholca, 90, Ghinescu) – Velici
Antrenor: Cosmin Petruescu

1. Am fost candva „mare microbist” a lui Stiinta Timisoara; apoi m-am lecuit.
    Uitandu-ma la stadionul „arhiplin” – in fotografie nu am vazut nici un spectator – imi pun cateva intrebari:
    – pentru cine stadion de 15000 sau mai multi spectatori, daca nici macar la un „derbi local” nu vine (aproape) nimeni?
    – pentru ce finantare plus/extra sau cum sa o numim?