Aproape de a treia victorie consecutiva! BC Timisoara cedeaza in ultimele minute la Tg. Jiu

TIMISOARA. Revirimentul lui BC Timisoara din ultimele etape a fost stopat la Tg. Jiu, in fata unei echipe ce face in continuare cinste Romaniei in cupele europene, Energia. Banatenii au fost aproape de o victorie mare in orasul lui Brancusi, dar nu au reusit sa tina de avantaj pana in final. Violetii s-au predat greu, asta si datorita unor absente din lot si a bancii „scurte”, dar nu cedeaza.

Elevii lui Nenad Mandic au jucat curajos si au fost in avantaj majoritatea timpului au avut 10 puncte la prima sirena si +3 la pauza mare. Mai mult, sfertul 3, „favoritul” „Leilor” in 2016 a fost prolific, 68-53. Totul s-a naruit insa pe final, cursa de urmarire a gazdelor fiind definitivata in ultimele doua minute. 85-77 pentru Energia dupa un meci mult mai strans decat o arata scorul.

Zivanovic a fost impresionant cu 25 de puncte, in timp ce Veselinov a reusit un double-double, 16 puncte, 11 recuperari pentru banateni. De cealalta parte, Mack si Eziukwu au reusit 18 puncte de „caciula”.

In runda urmatoare, BCT are un meci vital pentru supravietuire, acasa cu BCMU Pitesti, miercuri, de la ora 18.