Antrenorul s-a schimbat, infrangerile raman. Defensiva Politehnicii Timisoara a facut cadou victoria Concordiei Chiajna

TIMISOARA. Cateva sute de spectatori s-au dus cu multe sperante duminica dimineata pe Stiinta, dorind ca schimbarea de antrenor sa aduca si revirimentul favoritilor. Dar acolo unde echipa nu e, nimic nu e. Raul insa s-a facut din vara, nu de acum. Azi se platesc „datoriile”.

Cu cateva schimbari in primul 11, Poli parea alta echipa in debut. Cu cateva pase la rand reusite, lucruri ce nu se intampla si cu multe ocazii avute in prima jumatate de ora, dar cu aceeasi ineficienta a atacantilor, se parea ca lucrurile stau mai bine totusi. A fost nevoie de o greseala in minutul 40, ca totul sa se duca in cap. La o lovitura libera aproape de marginea terenului, violetii nu au reusit sa respinga mingea, mai mult, noul capitan, tanarul Denis Radu asezandu-i balonul lui Paturca, acesta sutand in fata portii de unde Carol Taub a marcat in propria poarta, 0-1 la pauza.

In repriza secunda, gazdele nu mai au putere, nici energie, nici chef. Bocsan lufteaza la greu, Tsvetkov este ridicularizat in careu, iar Mediop, fostul jucator al Ripensiei face 0-2, minutul 58. Urmeaza un penalty acordat amfitrionilor, poate singurul procedeu prin care Poli poate marca, iar Silviu Pana inscrie cu emotii, 1-2, minutul 64. Doar un foc de paie, deoarece Chiajna mai face de doua ori sah mat o aparare mult prea visatoare. De fapt slaba rau, si fara niciun orizont. Oancea in minutul 70 si in prelungiri Vlad Mihalcea, care a fost odata si in lotul banatenilor au facut 1-4.

Asadar, o noua infrangere pentru Poli, a doua in care se ia patru goluri, dupa 0-4 la Valcea cu Selimbar, arata ca locul ei era in „C”.

Poli Timisoara: Kucich – D. Radu (cpt.), Bocsan, Tsvetkov, Taub, Pana, Pureca, Birnoi, Ignea, Oanea, Mudrazija. Au mai jucat: Zaluschi, Tangulea, Milea.

In runda viitoare, Poli va juca in deplasare impotriva lui CSA Steaua.

Captura video: Politehnica Timisoara