ACS Poli Timisoara invinge UTA la limita, dar inca se joaca soarta ultimului loc de Liga 1

TIMISOARA. Partitura in doua acte, in cel mai asteptat duel al finalului de sezon.

Meciul dintre ACS Poli si UTA Batrana Doamna a fost, in cele din urma, imprevizibil, desi la un moment dat violetii pareau ca vor castiga la scor partida. 12.000 de oameni au fost prezenti la un joc bun, poate chiar peste asteptari!

Dupa accidentarea timpurie a lui Popovici, omul finalului de sezon al Politehnicii, inlocuitorul sau Pedro Henrique a deschis scorul in minutul 21, apoi Gabriel Canu a majorat diferenta, trei minute mai tarziu. Poli a avut apoi sanse cat roata carului de a transa partida pana la pauza, insa la vestiare s-a intrat doar cu 2-0! Amfitrionii au inceput in atac si in repriza secunda, si dupa sanse ratate, Stratila a redus din diferenta in minutul 51, iar apoi, dupa alt sfert de ora, gazdele au ramas in 10, dupa eliminarea lui Neagu, astfel ca rezultatul final din aceasta partida, dar si soarta calificarii ramaneau in aer… Aradenii au prins curaj spre finalul partidei, dorindu-si egalarea, dar au scapat in cele din urma usor, cu atat mai mult cu cat Bocsan a trimis mingea in trasnversala in minutul 90!

Doar 2-1 pentru elevii lui Ionut Popa, pe care ii asteapta joi, la Siria… locul unde joaca „Batrana Doamna” alte 90 de minute de foc. Nimic despre arbitraj, deoarece prestatia craioveanului Gamn a lasat mult de dorit, din toate punctele de vedere.

ACS Poli: Curileac – Straut, Bocsan, Cinu (c), Neagu – Artean, Soljic – Barbut (61, Mailat), Croitoru, Doman (68, Seroni) – Popovici (16, Pedro)

Antrenor: Ionut Popa

UTA: Miron – Adili, Manea, Gligor (c), Burla – Stratila (62, Tanase), Chindris, Copil (77, Valceanu), Muntean (46, Stahl) – Curtuius, Ad. Petre
Antrenor: Laurentiu Rosu

1. De ce doar nimicdespre olteanul ala jegos si scarbos(cand ii vezi mutra iti vine sa vomiti!)! si la meciul cu pandurii ,oltean delegat la meciul ..oltenilor,si-a batut joc de Timisoara si de regulament!Credeti ca e intamplator???

2. In oglinda acelas meci ca si cu Tg.jiu cu acelas nenorocit de arbitru.Dar nimeni nu comentează flautul ca la faza
    dinaintea golului apărătorul lui Poli a fost căutat de un atacant de la UTA: a fost sau nu faut?Pacat de ratările
    din prima si ultimele minute din a doua repriza-poli putea defila cu un scor de Rușine pentru UTA.(am mai
    scris de atitudine si antijocul lui Baluta-sa plece cat mai repede la Olteni-jocul sa se înceapă cu Mailat).Cei de
    la Digii unu-de modul cum au comentat atitudinea lui Poli-c0rdonatorul emisiunii cu moaca unui păun este
    de departe fata de fostul sau tata- scuzați-mi uitarea numelui).La meciul din retur Poli va lupta si va rămâne
    in divizia 1-a.UTA la anul va da mâna cu AȘA si Ripensia.HAI ACS POLI.