ACS Poli Timisoara, inca un pas mare spre liga secunda! Esec si la ‘lanterna’ din Ploiesti

TIMISOARA. Nicio surpriza in judetul Prahova… Desi unele rezultate au facut-o pe ACS Poli sa spere la salvare, Voluntariul de exemplu a pierdut sase jocuri la rand, propria evolutie nu da insa sanse la minuni. Duelul ultimelor doua clasate, Petrolul si ACS Poli a fost transat de gazde (3-2), o echipa ce „moare frumos”, in fata uneia ce e resemnata de etape bune.

Dupa un inceput alert de partida, cu faze la ambele porti, din minutul 15 lucrurile s-au schimbat radical. Atunci, Abel Suarez – unul din cele mai proaste transferuri in scurta istorie a clubului banatean, a facut penalty, la o faza prelungita de atac a gazdelor. Astafei, jucatorul care a marcat si in tur in play-out, la acel 1-0 pentru Ploiesti, a deschis scorul, si tot el a obtinut inca un penalty, la fel de clar, Smaranda ajungand al doilea la un balon la marginea careului mic. Zoubir a inscris si el iar in minutul 28 meciul era in mare masura jucat. Tot prahovenii au ramas mai periculosi pana la pauza mare, apoi in mitanul secund ei au mai redus din motoare.

Nimely a punctat pentru oaspeti in minutul 68, dupa o faza fixa, insa Petrolul nu a avut emotii, deoarece dupa cateva ocazii mari, Pacar a inscris pentru 3-1. Jenkins avea sa mai reduca din diferenta in prelungiri, stabilind si scorul final, insa per total- diferenta dintre cele doua echipe a parut mult mai mare decat acest 3-2 aratat de tabela la capatul partidei.

ACS Poli: Smaranda – Melinte, Bocsan, Cânu, D. Popescu, Suarez, Jenkins, Goga, Barbut, Rajcomar, Nimely. Au mai intrat: Doman, Zicu, Sorescu.

1. Si in acest joc S-au înregistrat greșeli elementare ca:Suarez probabil se credea la dans iar Smaranda trebuia Numa sa schițeze ca se duce
    la blocaj deoarece jucătorul Petrolului era intrat in unghi.
    In rest comentariu amplu dupa ultima etapa.