ACS Poli invinsa de Viitorul dupa un joc mediocru si un penalty inventat

ACS Poli Timisoara a pierdut cu 1-2 meciul de pe teren propriu cu Viitorul Constanta. Timisorenii au fost invinsi dupa un penalty inventat si o eroare defensiva in debutul partii a doua.

Debutul duelului cu Viitorul Constanta a fost unul echilibrat pentru ACS Poli, însă în minutul 21, arbitrul Hategan a arătat punctul cu var pentru Viitorul, dupa ce mingea centrata de pe partea stanga a atacului constantean l-a lovit in fata pe Belu. A executat si a transformat lovitura de pedeapsa, Florin cernat.

Scorul pauzei avea sa fie insa 1-1, dupa ce Ianis Zicu a fost gasit excelent in centrul apararii constantene, si a trimis cu pieptul in plasa portii Viitorului.

La doua minute de la reluare, timisorenii au mai gresit o data in aparare, pe centru, Cernat a preluat balonul si l-a trimis pe langa Kirschstein in plasa portii timisorene. Banatenii nu au mai reusit insa sa-si creeze oportunitati de a inscrie pana la finele intalnirii, iar Viitorul a plecat cu toate punctele de pe Dan Paltinisanu.
In runda viitoare, ACS Poli va evolua in deplasare, impotriva Concordiei Chiajna.