VTM Timis Surduc, etapa internationala dominata de pilotii din Timisoara

TIMISOARA. Etapa a VI-a din Campionatul International de VTM-ACR 2017 s-a disputat in zona Surduc si a fost o runda extrem de spectaculoasa, care a solicitat pilotii, insa acestia s-au descurcat de minune.

Spectatorii au aplaudat la scena deschisa batalia sportiva intre francezul Romain Gilles, devenit un nume in automobilsmul romanesc, care este si castigatorul clasei H9 si Marius Giurisici, ocupantul pozitiei a II-a, iar locul 3 a fost ocupat de Daniel Petenchea, pe un podium timisorean.

Clasa H10 a fost dominata de liderul Andrei Uram din Oradea, urmat de Gheorghe Schiopulescu, iar pe locul 3, Oprinesc Cosmin din Hunedoara.

Clasa H12 a fost castigata de Mircea Samuil, urmat doar la 3 secunde de Nicolas Cimpoca, acesta din urma avand o iesire in decor in ultima mansa, care i-a afectat masina de concurs. Timisoreanul Samuil, cu cea mai puternica masina din competitie, Peugeot 206, a fost declarat si castigatorul etapei. Locul 2 la OPEN a fost castigat de Uram, iar locul 3 de Cosmin Oprinesc.

Debutantul Bogdan Mezei a reusit sa faca fata cu brio traseului deosebit de dificil fiind castigator in clasamentul debutantilor. Si cel mai bun junior din Timis, Mihai Preunca, a luat startul in acest adevarat regal automobilistic, iar dupa prima mansa de recunoastere dupa ce a dat emotii echipei sale printr-o mica iesire in decor, a revenit concentrat la maxim terminand cursa cu brio.

La sectiunea drift, una foarte spectaculoasa s-a impus un alt timisorean, Adrian Marcovici.

CONSTRUCTIM-SCHOKO BAROQUE RACING TEAM a fost echipa care a castigat aceasta etapa prin Mihai Preunca, Sorin Mihoc, Daniel Preunca si Daniel Petenchea.

Oficialii maghiari, invitati la aceasta etapa, au apreciat maxim spectacolul sportiv si au asigurat sportivilor, printr-o sponzorizare, alimentatia pe parcursul concursului. Iata si rezultatele obtinute in competitia Open in intrecerea de la Surduc: