Visul frumos s-a terminat! Drumul lui ‘Ripi’ in Cupa se incheie in optimi. Timisorenii au cedat in fata Pandurilor Targu Jiu, 0-3

Dupa ce au eliminat 11 echipe, inclusiv pe UTA si U Cluj, Ripensia nu a mai reusit minunea si in fata vicecampioanei, Pandurii Targu Jiu. Diferenta de patru esaloane si-a spus cuvantul, in ciuda daruirii jucatorilor banateni.

Stadionul <<Dan Paltinisanu>> a purtat noroc in doua randuri trupei lui Suciu si Olariu. Mai intai, galben-rosii au castigat pe arena timisoreana faza judeteana a Cupei, iar apoi tot pe <<marele oval>,  Ripi a eliminat prim-divizioara, U Cluj. Norocul nu a mai tinut insa si marti, cand echipa din Campionatul Judetean a fost nevoita sa se recunoasca invinsa in fata echipei gorjene care, in urma cu doar doua zile o invingea si pe ACS Poli, in aceeasi locatie.

Entuziasmul si daruirea lui Briciu si compania nu au fost suficiente pentru a face fata unei gruparii ce evolueaza in prezent in grupele Europa League, chiar daca antrenorul Cristi Pustai a trimis in teren doar garnitura a doua.
Elton Da Silva a deschis scorul pentru Pandurii in meciul din optimile Cupei, inca din minutul 9, reluand cu capul din 6 m, in urma unui corner, iar Adrovic a facut 2-0 in minutul 29, cu un sut din 7 m, echipa gorjeana iesind cu un avantaj lejer la pauza.
Acelasi  Adrovic  a avut ocazia sa majoreze scorul chiar pe debutul celei de-a doua reprize, dar s-a opus Radulescu. Golul avea sa vina totusi, cu concursul  muntenegreanului in minutul 63, acesta impingandu-l la autogol pe Uzun, dupa ce a fortat  in fata portii, la o centrare a lui Nicoara.
Ripi nu a cedat insa nici la 3-0 si a reactionat, creand  mai intai pericol la poarta vicecampioanei prin eroul meciului cu U Cluj, Anagor care a trimis cu capul sub bara in urma unei actiuni a lui Popa, insa Mingote a fost pe faza si a respins(65′), iar peste doar un minut Ciobai sa trimita in plasa, insa golul lui Ripi a fost anulat pe motiv de offside.
Briciu a avut in bocanc golul de onoare al Ripensiei in minutul 77,  cand a scapat pe contraatac singur cu portarul Mingote, dar a tras milimetric pe langa stalpul din dreapta.
Desi nu au mai putut schimba deznodamantul, galben-rosii au incheiat meciul in atac, aratand ca spiritul lui ‘Ripi’ nu se opreste in optimi, chiar daca echipa nu a putut merge mai departe in sezonul acesta al Cupei.
VEZI CE A DECLARAT JOSEPH ANAGOR, DUPA ELIMINAREA DIN CUPA!