Victorie timisoreana in Canada la box profesionist

Pugilistul roman Flavius Biea l-a invins la puncte pe belgianul Arnaud Dimidschtein, vineri seara, intr-o gala profesionista in Canada, la Pointe-Claire (Quebec), intr-un meci desfasurat pe durata a sase reprize la categoria welter.

Biea (25 ani), la primul sau meci dupa mai bine de un an de pauza, a obtinut decizia, clar, in unanimitate (60-54, 60-54, 59-55), in fata unui boxer mai experimentat (28 ani), Dimidschtein avand acum in palmares 9 victorii (2 KO), 8 infrangeri (3 KO) si doua egaluri.

Flavius Biea a bifat a opta sa victorie la profesionisti din tot atatea confruntari, trei incheindu-se inainte de limita.

Pugilistul timisorean a inceput o colaborare cu promotorul Chris Ganescu, în Canada, in incercarea de a-si revitaliza cariera, iar acesta a fost primul meci, sub privirile fostului campion mondial Lucian Bute.

Prin victoria cu Dimidschtein, Flavius Biea isi pastreaza recordul perfect în boxul profesionist: opt victorii din opt meciuri, dintre care trei prin K.O.