Victorie! Poli bate Steaua la ea acasa!

Etapa a 20-a a Ligii Nationale de handbal s-a incheiat la Bucuresti, acolo unde s-a disputat un meci de traditie din campionatul autohton, Steaua – Poli, joc intre doua echipe care au aratat in multe randuri ca merita mai mult decat locurile de play-out, pe care se afla acum.

Banatenii aveau neaparata nevoie de victorie, pentru a mai spera la locul 8, care duce in play-off, si erau motivati si de esecul din tur (22-24), in timp ce Steaua mai lupta si ea pentru un vis destul de imposibil, play-off-ul.

Alb-violetii au inceput mai bine, si cu un Ghita Irimescu aflat in mare forma au trecut rapid la timona partidei. A fost 4-2, 7-5 si apoi ecart de 4 goluri, 12-8, insa la pauza s-a intrat doar cu un avantaj de doua lungimi, 15-13.

In partea a doua, elevii lui Pero Milosevic au apasat pe acceleratie, chiar si cand au evoluat in inferioritate. Cu Fenici extrem de inspirat si cu portarul Daskaloski atent la fazele unu-unu, banatenii s-au desprins din nou la 4 goluri, 17-13, 20-16 si chiar la 5 lungimi in minutul 48, 24-19. Stelistii au incercat sa revina in joc in ultimele 10 minute si s-au apropiat la 3 goluri, dupa care Poli s-a dus insa la 6 diferenta, 29-23 asigurandu-si asfel un final de joc fara presiune. S-a incheiat 32-24, victorie mare, clara si meritata pentru alb-violeti, care acum asteapta vizita campioanei HCM Constanta, de ce nu, pentru o noua revansa, dupa eliminarea dramatica din Cupa Romaniei.

Marcatorii Politehnicii: Irimescu – 11 goluri, Grigoras 6, Timofte 5, Fenici 4, Kaftin 3, Halca 2, Santeiu 1.