Victorie muncita in… munti! Timisoara s-a impus in Fagaras la handbal masculin

Nu a fost usor, insa nici foarte greu. Penultima etapa a insemnat o deplasare accesibila pentru prim-divizionara de handbal SCM Poli, care juca pe terenul penultimei clasate, CSM Fagaras. Dupa 60 de minute de meci echilibrat, dar cu un mare plus pentru gruparea violeta, Poli s-a impus cu 23-21 (11-9), obtinand astfel a 7-a victorie din 12 runde.

SCM Poli a avut un avantaj maxim de 7 goluri la mijlocul reprizei secunde, scor 20-13. Marcatorii Politehnicii in jocul din aceasta seara au fost Orbovic – 6 reusite, Marjanovic 6 – goluri, Krsto Milosevic 4, Hrimiuc 3, Lasica 1, Cimpan 1, Sania 1, Fenici 1.

„Ma bucur ca am inceput cu 3-4 goluri avantaj si din nou gratie apararii am controlat jocul de la un capat la altul. In aceasta conjunctura am luat un avans decisiv, chiar daca au fost unele momente pe final cand ne-am complicat putin. Ma declar foarte foarte multumit de modul cum au raspuns baietii in aceasta perioada. Sper sa putem sa pregatim bine si jocul ce urmeaza, contra celor de la Baia Mare, pentru asta am avea nevoie in primul rand de sala disponibila in cursul zilelor de sambata si duminica”, a declarat antrenorul banatenilor, Pero Milosevic, la finalul meciului.

Banatenii s-au pregatit in ultimul timp si la Buzias si va juca in weekend-ul viitor acasa cu CS Minaur Baia Mare, locul 9 in clasament. Poli este pe 4, la egalitate cu Dobrogea si la un punct de podium, campioana Dinamo fiind pe locul 3 cu 24 de puncte.