Victorie in conditii speciale! Condusi si cu un om mai putin, violetii de la ASU Poli Timisoara inving Calarasiul

TIMISOARA. Meci fara o miza reala, dar cu multe ambitii. ASU Poli a intalnit astazi Dunarea Calarasi, intr-un meci disputat de echipe din partea a doua a clasamentului. Oaspetii veneau pe Bega pentru a-si lua revensa pentru esecul din tur, 2-3, in timp ce Poli isi doreste sa fie cat mai bine pregatita pentru duelul cu UTA Batrana Doamna, de peste doua saptamani.

Partida a fost tare, ambele echipe jucand doar la victorie. Dupa un inceput echilibrat cu ocazii la ambele porti, oaspetii au deschis scorul prin Tira, in minutul 28. Dunarea parea stapana pe situatie, mai ales ca Mera a facut un fault inutil de cartonas rosu in minutul 36, iar Poli juca in minus cu un om. Totusi, violetii au evoluat ca si cum de acest meci depindea soarta salvarii, si au reusit o rasturnare spectaculoasa de scor. Ghinescu a egalat pana la pauza cu un sut de exceptie, Blanaru a reusit o dubla dupa pauza, iar Vucea, intrat chiar in locul golgheterului echipei, a inscris si el un gol frumos, stabilind scorul final.

Poli bate Dunarea cu 4-1 si astepta cu incredere UTA. Pana atunci, Baietii in ghete au o etapa libera, dupa retragerea formatiei Unirea Tarlungeni.

ASU Poli: Gakos – Motreanu, Bilia, Mera (c), Taub, Nicolescu, Teut (Sorescu 54′), Birau (Galan 77′), Stancu, Ghinescu, Blanaru (Vucea 86′).

1. Felicitări iar pentru ediția 207/218 Astept masuri pentru a nu mai transpira .