Victorie imensa! Handbalistii de Poli Timisoara bat pe terenul campioanei Dinamo

TIMISOARA. Nimic nu prevedea ceea ce s-a intamplat in intermediara de handbal de miercuri. Abonata la esecurile la limita, prim-divizionara de handbal masculin SCM Poli a obtinut o victorie magica impotriva celei mai bune echipe din tara din ultimii ani, Dinamo Bucuresti. Chiar pe terenul ei.

A fost 26-23, dupa 13-10 la pauza, la capatul unui joc in care alb-violetii nu au fost condusi. Elevii lui Pero Milosevic au condus cu 3 goluri din debut, 3-0, 6-3 si 13-10 la pauza, chiar daca dinamovistii au egalat de cateva ori intre timp. In partea secunda s-a facut 15-15 si 18-18, dar banatenii au fost echipa mai buna, reusind sa ramana tot timpul in avantaj. S-a terminat 26-23 dupa un joc inteligent facut de violeti, in momentele importante.

Poli urca provizoriu pe locul 3 in campionat si joaca urmatorul joc acasa cu Focsaniul, dupa pauza prilejuita de meciurile echipei nationale.

Marcatori Poli: Marjanovic – 8, Orbovic – 6, K. Milosevic – 5 (toate in repriza secunda), Cimpan – 3, Hrimiuc – 2, V. Milosevic – 1, Fenici – 1.