Victorie cu bonus, dar doar atat. Timisoara Saracens nu a impresionat nici la Cluj

Penultima etapa a sezonului regulat din Superliga de rugby a adus un meci aparent usor pentru campionii de la Timisoara Saracens. Pe teren, lucrurile nu a fost insa lejere, chiar daca banatenii aveau 21-3 la pauza.

Din nou, multe greseli personale, multe „infractiuni” comise si pana la urma un meci mai greu, decat era cazul. Timisoara s-a impus insa cu 38-22 si a obtinut punctul bonus ofensiv, pentru cele cinci eseuri marcate de Helu, Sabau, Pretorius, Umaga, Morrison, toate transformate de Luke Samoa, care si-a trecut in cont si o lovitura de pedeapsa. De cealalta parte, clujenii au reusit un eseu transformat, un drop, celelalte puncte venind din lovituri de pedeapsa.

Timisoara, din nou cu o formula de joc cu multe schimbari fata de partida precedenta, a facut o prima repriza buna, iar doi dintre jucatorii titularizati pentru prima data in acest sezon, Sabau si Pretorius au reusit si eseuri. Partea buna este ca au revenit si din jucatorii accidentati, Luke Samoa facand un meci bun, la fel ca Jack Umaga. Raman insa vesnicile probleme, cu greselile, dar si cu cartonasele galbene, astazi fiind averizat Mesake Doge.

Timisoara va juca saptamana viitoare cu Iasiul, acasa, dupa care vor urma meciurile din cupele europene, unde campionii trebuie sa arate alt rugby.

Timisoara Saracens: Badiu, Sabau, Pungea, Poparlan (c), Muresan, Morrison, Rus, Stewart, Pretorius, Hunt, Tangimana, Umaga, Manumua, Helu, Samoa. Rezerve: Halalilo, Maris, Doge, Iftimiciuc, Ianus, Rupanu, Istoc, Conache.