Victorie cu 7 eseuri marcate pentru RCM Timisoara pe Cluj Arena. Campionii s-au impus cu 46-26 in fata Universitatii

Elevii lui Danie de Villiers au bifat o noua victorie cu punct bonus ofensiv. Timisorenii au castigat fara probleme meciul disputat la Cluj in cea de-a 13-a etapa a SuperLigii.
Campionii au inceput jocul mai relaxat, iar gazdele au profitat si au inscris primul eseu al partidei prin fostul jucator al Timisoarei, Valentin Rosu. Dimofte a transformat si Clujul a condus cu 7-0.
Nu pentru mult timp insa, pentru ca imediat Tangimana
Fonovai a dat startul reusitelor timisorenilor. Au urmat eseul lui Umaga, doua eseuri ale lui Shennan si unul al lui Sosene Anesi, ultimele doua reusite fiind si transformate de Calafeteanu, care a mai pus 3 puncte dintr-o lovitura de pedeapsa,  iar la pauza scorul era 7-32.
La fel ca si in prima parte a jocului si in repriza secunda , tot clujenii au bifat primele puncte si tot printr-un fost jucator al RCM-ului, Van Wyk McGrath, dar Dimofte a ratat de aceasta data transformarea(12-32).
Campionii au reactionat printr-un nou eseu semnat de Lemnaru si transformat de Calafeteanu, dar Murgoci a mai pus si el o reusita in dreptul gazdelor, iar Dimofte a adus punctele suplimentare(19-39).
Pana la final, Shennan a bifat si al treilea eseu al sau pe Cluj Arena, transformat si acesta de Calafeteanu, insa clujenii au fost cei care au inchis tabela cu inca o reusita a lui Murgoci, transformata de Dimofte.
Scor final, asadar, 46-26 pentru RCM si inca un punct bonus ofensiv pentru campioni care asteapta miercuri, la Timisoara vizita lui Dinamo in ultima etapa a sezonului regulat.