Victorie clara pentru Ripensia in amicalul disputat in compania echipei ASU Politehnica Timisoara

”Ripi” s-a impus cu 4-1 in meciul de pregatire  disputat pe terenul lui ASU Politehnica Timisoara si se pregateste sa debuteze oficial pe 7 septembrie in Campionatul Municipal.
Dupa o infrangere usturatoare, 1-7 cu divizionara C,  Flacara Faget, Ripensia a revenit si a castigat categoric partida de verificare disputata contra lui ASU Politehnica, echipa care evolueaza in campionatul Judetean si care a disputat deja doua meciuri oficiale in acest sezon.
ASU, pentru care a evoluat in amicalul de marti seara din nou Iosif Rotariu  a fost cea care a deschis scorul in minutul 18 prin Marchis. In minutul 45, insa, inainte de fluierul de final al  primei reprize Boghian a obținut un penalty. Desi a fost contestata de gazde lovitura de la 11 m a fost executata si transformata de Adrian Popa, astfel ca la pauza scorul era 1-1.
Galben -rosii au inceput in forta partea a doua a jocului si in minutul 52 Nichitean a punctat pentru 2-1, dupa o pasa excelenta primita de la acelasi Boghian, cel care avea sa-si treaca apoi numele si pe lista marcatorlor cu reusitele din minutele 70 si 73, reusite care au stabilit scorul final la 4-1 pentru Ripensia.
ASU Poli (antrenor Antonio Foale): Serban (cpt.) – Maranescu, Obrejan, Radu, Lazar – Radovancovici, Bota, Rotariu, Marchis –  Bacila, Nicolaie. Au mai intrat: Munteanu – Szabo, Latchici, Otiman.
Ripensia Timișoara (manager Radu Suciu): Iacob – Hota, Rumega, Muresan, Petrisor – Navala, Nicolin, Costandana (cpt.), Popa – Nichitean, Boghian. Au mai intrat: Mercescu – Mogos, Gaitin, Indrici, Melcioiu, Radu, Bungau, Rudareanu, Mihai, Cheveresan.
Ripensia va mai sustine un meci de pregatire miercuri, 29 august impotriva Frontierei Timisoara echipa ce va evolua si ea in Campionatul Municipal in acest sezon.  Meciul va avea loc pe stadionul ˝Electrica˝, cu incepere de la ora 18, in acest joc urmand sa fie trimisi in teren cei care au evoluat mai putin in jocul cu ASU Politehnica.
”Ripi” va debuta oficial vineri, 7 septembrie in campionatul Municipal cand va intalni, pe teren propriu, Luceafarul Timisoara.