Victorie clara pentru BCM Danzio contra Universitatii Cluj. Panterele roz s-au impus cu 77-51, desi au inceput mai greu jocul. FOTO!

Elevele lui Dan Ionescu au trecut peste esecul suferit saptamana trecuta in deplasarea de la Alexandria si au castigat partida cu Universitatea Cluj din cadrul celei de-a 7-a etape a Ligii Nationale, ajungand la un numar de cinci victorii din sase meciuri disputate.

”Panterele roz” au inceput mai greu meciul, iar clujencele au profitat si dupa primele 2 minute si jumatate de joc conducereau la 9 puncte(0-9).BCM Danzio a revenit apoi, dupa time-out-ul cerut de antrenorul Dan Ionescu si in minutul 6 au preluat conducerea (12-11), insa nu au reusit sa se mentina, finele primului sfer gasindu-le tot pe oaspete in avataj(15-17)
Clujencele au reusit sa se distanteze la 5 puncte pe debutul sfertului doi( 16-21), dar din minutul 16  elevele lui Florin Covaciu nu au mai avut puterea sa le tina piept ”panterelor”. Timisorencele au egalat dupa reusita de trei puncte a lui Tiffany Brown (25-25) si apoi diferenta a crescut constant in favoarea gruparii banatene. Marta Fodor a marcat 9 puncte, iar Pesovic si Brown cate 4, Danzio ajungand sa aiba la pauza un avantaj de 12 puncte (42-30).
Sfertul trei a fost castigat categoric de Timisoara(20-4). ”Panterele roz” au facut si specatacol, Thompson a reusind doua cosuri de trei puncte, iar Fodor si Brown cate unul, iar cu zece minute inainte de final Danzio avea un ecart de 28 de puncte pe tabela (62-34).Antrenorul Dan Ionescu a trimis in teren si jucatoarele care au evoluat mai putin in meciurile trecute, iar in ultimele zece minute clujencele au reusit sa mai reduca putin din diferenta, dar victoria a fost una clara pentru Danzio 77-51.
Tiffany Brown a fost cea mai buna marcatoare a echipei timisorene, cu 17 puncte reusite, urmata de Marta Fodor cu 15 puncte si Biljana Pesovic, cu 13. De la gruparea clujeana s-a remarcat Flavia Ferenczi, cu 15 puncte.