Victorie categorica pentru RCM Timisoara in al doilea meci din play-off: 40-6, in deplasare, la Farul Constanta

Elevii lui Chester Williams au trecut repede peste infangerea de saptamana trecuta, suferita in fata Stelei  si s-au impus  categoric la  Farul Constanta, reusind nu mai putin de cinci eseuri.

RCM Timisoara a dominat meciul de la un capat la altul. In minutul 12 scorul era deja de 7-0 pentru banateni, dupa un eseu de penalizare, transformat de Vali Calafeteanu, iar peste doar sase minute Turashvili a dus scorul la 12-o pentru Timisoara printr-un eseu spectaculos.
Cei de la Farul au mai redus din diferenta prin doua lovituri de pedeapsa transformate de Jantjies, dar inainte de a pleca la vestiare eseul lui Tuiatua, transformat de Calafeteanu a adus un avantaj de 13 puncte pentru RCM, scorul pauzei fiind de 6-19.

In repriza secunda RCM a continuat galopul de sanatate. Calafeteanu a transformat o lovitura de pedeapsa (42′) iar  Tuiatua a reusit inca un eseu, transformat de acelasi Calafeteanu si Timisoara avea punctul bonus ofensiv asigurat.

Dar elevii lui Chester Williams nu s-au oprit. Drenceanu a reusit si el un eseu, iar Calafeteanu si Fantanaru au transformat alte doua lovituri de pedeapsa, ducand scorul la 40-6 pentru gruparea banateana.

RCM  a urcat deocamdata pe primul loc in clasmanetul play-off-ului, iar etapa viitoare va  juca acasa contra celor de la Baia Mare.