Victorie a Timisoarei in Georgia, dar calificarea se joaca in retur, pe Cluj Arena

Timisoara Saracens a obtinut o victorie importanta in meciul tur din faza I a play-off-ului Continental Shield. Campioana tarii s-a impus dupa un meci complicat, pe un teren aproape imposibil in Georgia, la Batumi, cu 11-6 (3-3).

Timisoara a aliniat aproape cea mai buna echipa pe care a avut-o la dispozitie, in fata unui adversar darz si artagos, care se impunea (20-17) intr-un meci din faza grupelor. De aceasta data, valoarea trupei banatene s-a vazut in momentele importante, dar si pe final, cand partida a fost dominata clar de banateni.

Prima repriza a fost echilibrata, ambele grupari avand momente in care a detinut controlul. La pauza s-a intrat insa cu 3-3, dupa dropul superb reusit de Jody Rose, care a deschis scorul, gruzinii replicnad printr-o lovitura de penalitate. Atat Batumi cat si Timisoara au ratat cate o sansa buna de a mai pune 3 puncte pe tabela, irosind penalitati din pozitii excelente.

In partea secunda, lucrurile s-au schimbat, Timisoara fiind echipa mai buna. Andrei Radoi avea sa inscrie si singurul eseu al partidei, netransformat insa. Gazdele au punctat dintr-o lovitura de pedeapsa, apoi Conache a reusit si el o „penalitate” stabilind scorul final, 11-6. Cu siguranta scorul putea si trebuia sa fie mai mare, dar jocul banatenilor a aratat ca echipa se poate califica mai departe, insa mai are nevoie de un joc bun si in returul de sambata viitoare de pe Cluj Arena.

Timisoara Saracens: Badiu, Radoi, Pungea, Poparlan, Drenceanu, Morrison, Rus, Stewart, Seniloli, Rose, Shennan, Umaga, Manumua, Lemnaru, Popa. Rezerve: Sabau, Apoua, Maris, Ianus, Doyle, Luiters, Simionescu, Conache.

1. why Cluj Arena???? macar un motiv? sa ascundem jena….