Un ultim amical castigat, inainte de testele oficiale. BC Timisoara, victorioasa la Pancevo

TIMISOARA. BC SCM Timisoara incheie seria partidelor de verificare, acolo unde le-a si inceput, adica in Serbia. „Leii din Banat” debutau in caruselul meciurilor de pregatire cu o victorie la Belgrad, contra lui Dynamic si au incheiat seria la Pancevo, tot cu un succes. In restul jocurilor, timisorenii au mai obtinut o singura izbanda, dar si patru esecuri.

Revenind la ultima intalnire, BC SCM s-a impus contra prim-divizionarei sarbe Tamis Pancevo cu 71-67, dupa o partida decisa in sfertul 3.

Este o victorie importanta, asupra careia nu am avut dubii de la finalul sfertului prim. Nivelul de concentrare si ritmul de joc au fost bune, in fata unui adversar incomod, asa cum este orice echipa din Serbia, mai ales cand evolueaza acasa. Rezultatul ne dă un moral bun si sper sa putem rezolva toate micile probleme medicale pana la startul jocurilor oficiale”, a spus Tudor Costescu, antrenorul echipei, pentru site-ul oficial al clubului.

CITESTE SI: Cantecele care ridica suporterii in picioare, iar mii de inimi bat cu putere laolalta. Imnurile echipelor din Timisoara. Tie care iti place cel mai mult

Burgess a reusit un meci foarte bun, incheind partida cu 20 de puncte si 3 recuperari. Diaz a adunat 11 puncte, 5 recuperari si 3 pase decisive, iar Popa Calota 10 puncte.

Trupa antrenata de tripleta Costescu-Markovic-Bota joaca sambata, 30 septembrie, cu SCM U Craiova, in deplasare, in prima mansa din turul I al Cupei Romaniei.