Un punct mare obtinut, doua la fel de mari pierdute. Ripensia Timisoara, remiza pe Somes

TIMISOARA. Ripensia s-a deplasat in etapa a 15-a la satu Mare, unde a jucat cu o echipa aflata in criza. Criza de rezultate, dar si criza financiara, mai multi jucatori fiind la un pas sa nu intre pe teren, din cauza ca nu si-au mai primit salariile de mai bine de 4 luni. Ca la noi… Si cum nici Ripi nu trece printr-o perioada fasta era de asteptat un meci nu foarte interesant.

Insa cele doua combatante au oferit o partida buna, lasand toate problemele deoaprte si jucand doar la victorie. Banatenii au inceput mai bine, Laurentiu Tudor avand primele doua ocazii ale partidei, apoi, gazdele au replicat prin Rus si Lusamba, care nu l-au invins insa pe Radulescu. Mediop a irosit si el o sansa mare de a deschide scorul, apoi, in minutul 24, Zaluschi a executat bine o „libera”, Muntean a scos in extremis in corner, dar in urma loviturii de colt, Dumiter a inscris cu capul pentru 0-1. Satmarenii s-au aruncat in atac, Rus a mai avut o sansa, care anunta cumva golul din minutul 31. Atunci, tot dupa un corner, Cristian Munteanu a reusit egalarea, 1-1. Pana la pauza, Lusamba de la gazde a trimis mingea in bara, iar Ungureanu de la oaspeti a fost si el aproape de gol.

Partea secunda a fost si ea intensa, Ungureanu a avut posibilitatea sa aduca trupa de pe Bega din nou in avantaj, dar nu l-a invins pe Muntean, apoi gazdele au trimis din nou mingea in bara prin Vasile Pop. Ardelenii au ratat in minutul 80 cea mai mare sansa de gol prin Munteanu, apoi au ramas in inferioritate dupa ce Bura a vazut direct cartonasul rosu, pentru un fault dur si inutil la nou-intratul Matis.

Finalul a fost deschis, s-a jucat cu garda jos, iar Ripensia a fost aproape de golul victoriei, Adi Popa si Mediop ratand alte sanse de gol, mingea lovind si bara!

In cele din urma, meciul s-a incheiat la egalitate, 1-1, un punct muncit de banateni, care acum asteapta meciul din etapa viitoare cu UTA Batrana Doamna.

Ripensia: Radulescu – A Popa (c), Vladia, Toma, Stoi, Zaluschi, Apro, Ungureanu, Dumiter, Tudor, Mediop. Au mai jucat: Bobina, Matis, Manecan.