Un nou meci nerecomandat cardiacilor! Timisoara bate la futsal Calarasiul

TIMISOARA. O editie parca mai echilibrata ca niciodata in prima liga de futsal produce si partide memorabile, rezolvate pe muchie de cutit! Calarasiul, una din revelatiile campionatului a venit in Timisoara, pe terenul vicecampioanei, parca pentru a demonstra ca locul ocupat in clasament nu este degeaba. Iar violetii, la fel, aveau de aratat prin joc ca esecul din tur a fost o intamplare. A iesit un meci antrenant din toate punctele de vedere, cu un joc bun si rasturnari spectaculoase de scor.

Dupa un inceput echilibrat, oaspetii dau primii lovitua, la prima sansa concreta de gol prin Varlan. Gazdele incearca sa dea un raspuns rapid, dar portarul vizitatorilor face minuni, insa in cele din urma Rajcevic egaleza. Si totusi, vizitatorii mai dau o lovitura prin Sotarca si intra la pauza in avantaj, 1-2. Informatica iese mult mai motivata de la vestiare, Savio egaleaza chiar in primele secunde ale partii secunde si jocul creste din nou in intesintate. Violetii muta partida in jumatatea adversa si dupa minute bune de dominare reusesc golul de 3-2, prin acelasi brazilian Savio! Oaspetii scot si portarul pe final, sunt ocazii la ambele porti, dar Informatica se impune meritat cu 3-2, dupa un final nebun de joc.

Violetii ajung la 23 de puncte, si urca pe locul 4, cu o lungime in spatele echipei din Calarasi, dar si cu un meci mai putin! Elevii lui Robert Lupu pot rasufla usurati, mai ales ca etapa viitoare, pe 3 decembrie, vor juca la Cluj, in fata penultimei clasate.