Un nou meci dramatic pentru CH Poli Timisoara! Alb-violetii, egalati la Ploiesti in ultimele secunde

Ca de obicei, elevii lui Pero Milosevic joaca pe… muchie de cutit. In deplasarea de la Ploiesti, banatenii au revenit de la un ecart de doua goluri, pentru a conduce la o lungime in ultimul minut. Gazdele au primit insa un 7 metri si au egalat in ultimele secunde, pentru 25-25, scor final.

Prima repriza a avut ambele echipe la conducere, iar in partea a doua preponderent formaţia gazda. In ultimul sfert de ora, insa, mobilizarea banatenilor a “strans” distanta dintre cele doua combatante; dupa 23-20 in min 47, s-a ajuns la 23-22. Ploiestiul a mai avut o data avantaj de doua goluri, scor 24-22, dupa care timisorenii au reusit sa rastoarne situatia in favoarea lor, 25-24. Dramatismul trait de violeti a a continuat cu doua cartonase rosii primite in ultimul minut: Halca pentru un fault la centrul terenului si Chikovani la faultul din care s-a acordat aruncarea de la 7 metri transformata in gol egalizator.

Marcatorii Politehnicii in partida de la Ploiesti au fost: Chikovani 7, Grigoras 5, Lasica 4, Timofte 4, Pejovic 2, Stefan 1, Halca 1, Fenici 1.

Poli ramane in continuare departe de casa, pentru ca mai are de disputat jocul din optimile de finala ale Cupei Romaniei, de joi, la HC Odorhei. Banatenii se vor mai antrena in Prahova pana marti, apoi se vor muta in Harghita.