Uhrin a revenit la Timisoara cu victorie! Poli Timisoara – KSC Bocs 4-0! Ricketts a facut show

Dusan Uhrin a revenit la Timisoara cu victorie. Poli Timisoara a castigat primul meci din cantonamentul de la Debrecen, 4-0 in fata echipei de liga secunda maghiara KSC Bocs. Canadianul Ricketts a fost one man show. Jucatorul adus de la MyPa a marcat doua goluri, in minutul 2 dupa o actiune personala si in minutul 37, cu un sut de la marginea careului. Celelalte goluri ale banatenilor au fost reusite de Dorin Goga, in mintuul 21 cu un sut din 17 metri, si Rocha, in minutul 82, dupa o actiune personala.

Antrenorul Timisoarei, Dusan Uhrin a inceputa partida in urmatoarea alcatuire: Lepmets, Helder, Luchin, Burca, Sepsi, Lavecchia, Alexa, Tames, Goga, Zicu, Ricketts, iar in mitanul al doilea i-a introdus in teren pe Lepmets, I. Matei, Mera, Kreicha, Rochas, Jitaru, Poparadu, Patras, Popovici, Axente, Nikolic. La finalul partidei, cehul s-a arata multumit de prestatia elevilor sai.

„Sunt multumit, a fost un joc bun, in aceasta perioada e bine sa joci cu adversari slabi pentru ca jucatorii sunt obositi. Am schimbat intreaga echipa in repriza a doua pentru a nu risca o accidentare. Acest meci in consider ca un antrenament, mai avem si dupa masa inca doua antrenamente. Mi-as dori sa nu am emotii cu jucatorii pe care ii am acum la dispozitie. In principal urmaresc in aceasta perioada sa nu se accidenteze nimeni, sa fim pregatiti pentru prima etapa, sa avem activitate intensa. Abia acum incepe greul, se acumuleaza oboseala, scade randamnentul si apar adversarii grei care incep sa puna probleme”, a spus Uhrin.

Ricketts: „Stilul lui Uhrin ma avantajeaza”

La finalul partidie, doi dintre marcatori, Tosaint Ricketts si Rafael Rocha au povestit ca antrenamentele centralizate facute de formatiile romanesti le sunt straine. „Niciodata nu am mai facut asemenea antrenamente, in Brazilia ma antrenam pe plaja. Astept sa mi se dea o sansa, voi trage de mine cit pot mai mult. Imi place sa joc fundas stinga dar daca voi fi folisit ca mijlocas atunci mi-ar placea sa joc pe dreapta”, a declarat Rocha, Totusi, canadianul Ricketts a declarat ca stilul lui Dusan Uhrin il avantajeaza si in acest fel va reusi sa fie un adevarat golgeter in campionatul romanesc. „A fost bine, a fost o saptamana grea cu multi kilometri de alergare, am incheiat-o cu doua goluri. Sunt foarte obosit dar asta e situatia. Imi place stilul de antrenament al lui Dusan Uhrin jr, e direct pe atac si asta ma avantajeaza. M-am inteles bine cu toti colegii in acest tmeci, am fost zic eu prezent peste tot in teren. Vreau sa inscriu cat mai des. Voi munci si daca reusesc sa inscriu sunt foarte fericit. In Finlanda era multa alergatura, pregatire fizica, aici e altceva. Am tatuat un leu pe brat pentru ca sunt nascut in zodia Leului nu pentru ca as vrea neaparat sa sperii pe cineva”, a spus Ricketts.