Noutati :

Trei jucatori de la Timisoara, selectionati la editia din acest an a All-Star Game-ul baschetului masculin romanesc

12 martie, 2013 - 07:48 PM
Autor: Daniela Surulescu      
Categorie: SPORT
0

Doi jucatori de la BC Timisoara si unul de la Timba vor face parte din echipa Nordului, care va infrunta selectionata Sudului, la All-Star Game-ul, ce se va desfasura pe data de 18 martie, in Sala Polivalenta din Craiova.

Federatia a tinut cont din start de traditia, ca fiecare echipa din Liga Nationala  sa aiba minim un reprezentant la All-Star Game. In stabilirea componentei celor doua formatii a contat in proportie de 30% votul publicului, 30%  votul mass-media si 40% votul tehnic FRB.
La echipa Nordului, Dominique Archie de la BC Timisoara a primit cele mai multe voturi din partea publicului, 842 si va fi titular la All-Star Game, acolo unde vor mai evolua si colegul sau Zlatko Jovanovic, dar si de Chief de la BC Timba.
Un alt component al gruparii alb-violete, Andrei Capusan a fost si el inclus, initial in echipa Nordului, insa din motive medicale, internationalul roman nu va putea fi prezent la Craiova.
BC Timisoara va avea trei reprezentanti si la meciul dedicat juniorilor, care va avea loc in deschidera All-Star Game-ului: Giorgian Paun, Zoran Milencovici si George Toth.
Cele doua NORD si SUD sunt formate din cate 14 sportivi si 2 antrenori, dupa cum urmeaza:
NORD
1. WRIGHT Jr. Derek Steven (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
2. JOVANOVIC Zlatko (BC Timisoara)
3. BUBALO Franjo (BC Perla Harghitei Csikszereda Miercurea Ciuc)
4. MANDACHE Andrei (Gaz Metan Medias)
5. CUIC Branko (BC Mures Tg. Mures)
6. ARCHIE Dominique Donquell (BC Timisoara)
7. NIKOLOV Hristo Yanchev (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
8. GUTOAIA Adrian (Gaz Metan Medias)
9. NICOARA Titus (Gaz Metan Medias)
10. PESIC Milos (CSM Oradea)
11. TIBIRNA Bogdan (CSM Oradea)
12. KICKING Stallion Grlenntys Chief (BC Timba Timisoara)
13. Catalin BACIU (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
14. LEE Christopher Wayne (CSU Atlassib Sibiu)
Antrenori – Marcel TENTER (Gaz Metan Medias) si Cristian ACHIM (CSM Oradea)
SUD
1. DJAMBIC Rade (SCM U Craiova)
2. POPESCU Daniel (BCM U Pitesti)
3. WISSEH Jaytonah Nyankun (Energia Rovinari)
4. PETTY Parrish (CSS Giurgiu)
5. SEALS LeVar Cortez (SCM U Craiova)
6. BADILA Andrei (Dinamo Bucuresti)
7. BUREAU Travis Lee (SCM U Craiova)
8. DARBY Jr. Louis (Energia Rovinari)
9. SANTANA Castillo Angel Francisco (BC Farul Constanta)
10. SHEPHERD Jevohn Tyrone (CSM Bucuresti)
11. JONES Marcel Xavier (BCM U Pitesti)
12. CARUTASU Virgil (CSM Bucuresti)
13. DRAGUSIN Ionut (SCM U Craiova)
14. STANESCU Virgil (CSU Ploiesti)
Baza de vot a fost alcatuita din 189 de sportivi si 16 antrenori principali care activeaza la toate echipele din Liga Nationala, numele acestora fiind prezente in programul de vot pentru public timp de o luna. Dupa oprirea programului de vot, au fost contabilizate 4967 de voturi din partea publicului.

Rating

  • 0comentarii

recomanda prietenilor